• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 590 Görüntülenme

Saç Dökülmesini Önlemek için Ne Yapmalı?

Saç Dökülmesini Önlemek için Ne Yapmalı?

Saç Dökülmesini Önlemek için Ne Yapmalı?

Özellikle bayanlarda çok daha sık görülür nedense saç dökülmesi. Yine mevsim geçişlerinde saç dökülme şikayetleri başlar birçok kişide. Saç dökülmesine karşı kesinlikle bakım uygulanmalı bitkisel bakımların yanında beslenmeye de dikkat edilmelidir. Saç dökülmesinin önüne geçmek için saçların çok fazla işlemden geçmesine gerek yoktur.

Saçlarınızın köklerini canlandırmak için hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağıyla saç diplerine saç derinize masaj yaparak daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu işlem saçların daha çabuk uzamasına sebep olur. Kim istemez ki uzun ve sağlıklı saçlara sahip olmayı.

Dökülen saçlar için en uygun şampuan seçilmelidir.. Sarımsak katkılı şampuanlar saç dökülmesinde kullanılacak en ideal şampuanlar arasındadır. Sarımsak şampuanı saç köklerini beslemek ve saç dökülmesini önlemek için ideal bir şampuandır. Ayrıca saçlarını sirkeli suyla durulamanız saçlarınızı güçlendirecektir. Böylece saç dökülmeside azalacak daha parlak saçlara sahip olacaksınız.

Saç Dökülmesini Önlemek için Ne Yapmalı?

Uzmanlara göre günde 100 kadar saç telinin dökülmesi normaldir. Bu sayın artması alopesi olarak adlandırılır. Saç dökülmesi deride iz bırakan ya da deride iz bırakmayan hastalıklarda görülebilir.
Enfeksiyonlar, tümörler, benler, kistler saçlarda kalıcı dökülmeye neden olabilir. Ayrıca saçlı deriyi tutan bazı dermatolojik hastalıkların seyri sırasında kıl yapıları tamamen tahrip olur ve kalıcı dökülme görülür.

Saç dökülmesinin tedavisinde neler kullanılır?

Bu hastalarda yaygın saç dökülmesi yapan ve yukarıda belirtilen birçok nedenin araştırılması ve bazı kan tahlilleri yapılması gerekir. Eğer neden ilaç ise ilacı kesmek, neden kansızlık ise kansızlığı tedavi etmek gerekir. Nedenler tedavi edildiğinde saç dökülmesi genellikle 6-12 ay içerisinde düzelir

Kılın kimyasal yapısının %80’nini keratin adlı protein oluşturur. Dolayısıyla, proteinlerin eksik alımında, kan albumini düşmeden saçlar etkilenir. Saçlar matlaşır, kolayca ele gelir, telogen efluviyum görülür. Saçlar yumuşak hissedilir, ama elastikiyeti kaybolmuştur. Saç rengi açılabilir.
Proteinden zengin soya fasulyesinin içerdiği vitaminler aracılığıyla saç gelişimine olumlu etkileri olduğu öne sürülmüştür

Saç maskeleri uygulamak saç dökülmesinin önüne geçecektir.Saçlarınıza parlaklık vermek ve beslemek için 2 çorba kaşığı zeytinyağını ısıtın ve ısıttığınız zeytinyağını daha sonra yavaşca tüm saç derinize yedirin. Sıcak suda ıslattığınız bir havluyu sıktıktan sonra bir türban gibi başınıza sarın. Havlu soğurken bu işlemi iki veya üç defa tekrarlayarak, başın yağı iyice emmesini sağlayın. Sonra saçlarınızı yıkayarak, iyice durulayın hepsi bu kadar.Zeytinyağlı bu bakım sayesinde saçlarınız daha sağlıklı olacaktır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar