• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1021 Görüntülenme

Saç Uzatan Besinler

Saçlarınızın kısa olmasından ya da çok yavaş uzamasından şikayetçiyseniz aşağıdaki besinleri tüketerek hem saçlarınızın hızlı uzamasını hem de sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Tahıllar saç uzamasında büyük rol oynayan besinlerdendir. Çinko, demir ve silisyum dioksit gibi saçın uzamasında etkili olan besinler içeren tahıllar aynı zamanda içerdikleri B7 vitamini sayesinde saç sağlığı için yarar sağlıyorlar.

Sağlık sağlıklı uzamasında proteinlerin de etkisi büyüktür.  Yeni saçların çıkmasını sağlayan proteinler aynı zamanda saç köklerinin enfeksiyon kapmasını önler. Bu nedenle yumurta ve süt gibi protein içeren besinler tüketebilirsiniz.

Saçın yapısı ve uzamasında önemli rol oynayan bakır içeren besinleri de tüketebilirsiniz. Mantarlar büyük oranda bakır içerirler. Ayrıca ayçiçeği, kuşkonmaz ve susam da bakır içermeleri bakımından zengin besinlerdir.

Avokado, kayısı ve kivi meyveleri A, E vitaminler ve antioksidan içerirler. E vitamini saçın doğal bir şekilde uzamasını sağlarken  A vitamini, saç köklerinin sağlıklı olmasını sağlar. Antioksidanlar ise saç kaybını önler ve saçın uzamasını sağlarlar.

Demir içeren ıspanak da saçları besler ve onarır. Yüksek miktarda A vitamini içeren havuç, saç derisine çok iyi gelir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar