• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 677 Görüntülenme

Sağlığın simgesi zeytin ve yağı

Sağlığın simgesi zeytin ve yağı

Sağlığın simgesi zeytin ve yağı

Barış sembolü olarak görülen zeytin ağacının meyvesinin sağlığınıza katkısını anlatırken; “kalbe iyi gelir, beyne iyi gelir” demek onu anlatmak için yeterli değildir. Zeytin ağaçlarının üzerinde yaşanmışlığın, görmüş geçirmişliğin asaleti vardır. Uzun ömürlüdür zeytin ağacı, tıpkı meyvesini yiyenlerin uzun ömürlü ve sağlıklı oldukları gibi. Zeytini ve zeytinyağını bir sağlık ve güzellik iksiri olarak kullanabilirsiniz.

Akdeniz diyetinde önemli bir yere sahip olan zeytin ve yağı içerdiği yağ asitleri sayesinde kalp-damar sağlığı için koruyucu özelliktedir. Zeytin yaprağı da oleuropein olarak bilinen ve güçlü antioksidan özelliği olan bir polifenol içerir. Oleuropein in antioksidan özelliği vardır ve Vitamin E ile Vitamin C benzer özelliktedir. Bazı araştırmalarda kalp koruyucu etkilerine rastlanmıştır. Bu koruyucu etkisinin kan yağlarını azaltmada, damarlarda plakların birikmesini azaltmada ve kalp kasının hasarlanmasını geciktirmede yararlı olduğu düşünülmektedir.Ayrıca diğer antioksidan çeşitleri gibi “iltihap azaltıcı” etkisi olduğu görülmüştür.

Sağlığın simgesi zeytin ve yağı

Bir araştırmada cildin üst katmanlarından geçerek güneş yanığına, erken yaşlanmaya ve cilt kanserine sebep olan UVB ışınları öncesi günde 2 defa oleuropein alındığında kanserojen etkisine karşı koruyucu etkisi bulunmuş. İleri dönemlerde ise cilt ve güneş koruyucu kremlerde zeytin yaprağı ekstraktını görmemiz kaçınılmazdır.
Antioksidan olarak hücrelerin genetik hasarlanmasını önler aynı zamanda tümör oluşumuna karşı koruyucu etkisi vardır. Bu nedenle anti kanserojenik olarak nitelendirilir.

Zeytin ve zeytinyağı içerdiği antioksidan maddeler nedeniyle hücreleri yeniler, doku ve organların yaşlanmasını geciktirir. Yaşlanmanın beyin fonksiyonları üzerindeki yıpratıcı etkisini, Alzheimer gibi hastalıkların oluşma riskini azaltır. Karaciğeri oksidatif stresin zararlı etkilerinden de korur. Zeytinyağının içeriğinde birçok vitamin ve mineral bulunmakta, özellikle içerdiği E vitamini kansere karşı koruyucu etki yapmakta, saç dökülmelerini önlemektedir. Zeytinyağı cildi besler, korur ve yumuşatır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar