• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 972 Görüntülenme

Sağlık lisans tamamlama başvuruları son gün

Sağlık Önlisans mezunu olanlar için lisans tamamlama tarihleri 3 Ağustos tarihinde başladı. 19/11/2014 Tarih ve 6569 Sayılı Kanun’un Geçici Madde 69’u uyarınca, ön lisans programlarından 19.11.2014 tarihine kadar mezun olan adaylar için lisans tamamlama programları açılacağı duyuruldu.

Lisans tamamlama programına katılmak isteyen adayların  3 – 14 Ağustos 2015 tarihleri arasında https://yoksis.yok.gov.tr/BTS internet adresinden müracaat etmeleri gerekmektedir.

Sağlık lisans tamamlamaya başvuracak olan adaylardan ön lisans diplomasında yer alan Üniversite, Meslek Yüksekokulu, Program adı ile diploma notunun sisteme girilmesi istenecektir.

Sağlık lisans tamamlama başvurusu sonrasında prosedür şu şekilde işleyecektir:

Tercihler 24-28 Ağustos 2015 tarihleri arasında internet üzerinden yapılacaktır.

Yerleştirme işlemleri 3 Eylül 2015 tarihine kadar yapılacaktır. Sonuçlar yine https://yoksis.yok.gov.tr/BTS internet adresi üzerinden duyurulacaktır.

Lisans tamamlama programına yerleştirilenlerin kayıt işlemleri 7-11 Eylül 2015 tarihleri arasında gerçekleşecektir.

14 Ağustos 2015 tarihine kadar başvuruda bulunmayan adaylar 2015-2016 eğitim öğretim yılı için tercih yapamayacak ve yerleştirme işlemlerinden faydalanamayacaklardır. Bu nedenle eğer lisans tamamlamayı düşünüyorsanız elinizi çabuk tutmanız ve 14 Ağustos’a kadar başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

YÖK tarafından konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle:

Sağlık Alanı Önlisans Mezunlarının Lisans Tamamlama Programları Hakkında Duyuru (03.08.2015)

Bilindiği üzere 19/11/2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6569 Sayılı Kanun’un Geçici Madde 69 uyarınca sağlık alanındaki önlisans mezunları için lisans tamamlama programı açılması hükmü getirilmiştir.

Bu hükme göre Yükseköğretim Kurulu tarafından, açılacak lisans tamamlama programlarına başvuru yapılabilecek sağlık önlisans alanları belirlenmiş olup müracaatlar alınmaya başlanmıştır.

Ancak, söz konusu önlisans programlarından mezun olanların sayısı, üniversitelerin kapasiteleri ve eğitim-öğretimin niteliğinden taviz verilmemesi gibi temel ilkeler göz önünde tutulduğunda bütün başvuruların bir defada karşılanamayacağı, dolayısıyla takip eden yıllarda da bu lisans tamamlama programlarının devam edeceği ortadadır.

Bu noktadan hareketle, Kurulumuza intikal eden bu yıl belirlenen alanların dışında başka önlisans alanlarının da lisans tamamlamaya ilave edilmesine yönelik taleplerin üzerinde ciddiyetle durulacağını ve Üniversitelerarası Kurul Başkanlığının da görüşü alınarak bir sonraki yılda yapılacak çalışmalarda değerlendirmeye alınacağını kamuoyuna bildiririz.”

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar