• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 863 Görüntülenme

Sağlıklı beslenme ve biçimli bir vücut

Sağlığınızı korumak için günlük yediğiniz yiyeceklerin yeterli vitamin ve mineral içerdiğinden emin olun. Güzel bir cilt için bütün vitaminleri her gün almaya çalışın. Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı ise vücudu ve beyni zinde tutar ve cilde doğrudan pozitif olarak etki eder. Sağlıksız ve yanlış beslenme ise, cildin solgun görünmesine yol açar.

Günlük öğünleriniz, aşağıda listelenen yağları, vitamin ve mineralleri kesinlikle içermelidir:

A vitamini: Bu vitamin, saç, tırnak, göz ve diş sağlığı açısından ve sağlıklı kemiklere sahip olabilmek için vücudun gereksinim duyduğu başlıca vitamindir. Balık yağı, ciğer, lahana, süt, yapraklı sebzeler, yumurta sarısı, havuç, kırmızı ve sarı sebzelerle meyveler, A vitaminince zengindir.
B vitamini: Cildi genç tutmak, saçların uzamasını hızlandırmak ve beyazlamasını geciktirmek için gerek duyulan vitamin
dır. Gözlerin parlamasını, cildin de berrak görünmesini sağlar. Süt, maya, buğday kepeği, yeşil yapraklı sebzeler, tahıllar, yumurta, et ve balık B vitaminince zengindir. B vitamini eksikliği deride, göz ve ağız çevresinde kırışıklıklara neden olur. Kansızlığa ve birçok deri hastalığına da yol açar.
C vitamini: C vitamini, cilt kuruluğunu önler ve deriye renk verir. Dişeti kanamalarını durdurur. Düzenli C vitamini alımı, cildi güzelleştirir ve pürüzsüz bir görüntüye kavuşturur. Tatlı ve ekşi meyveler, domates, karpuz, lahana, patates, yeşil yapraklı sebzeler ve ananas C vitaminince zengindir.
D vitamini: Cilt ve kemik sağlığını korur. Güneş ışığı en iyi D vitamini kaynağıdır, D vitamini, balık yağında, sütte ve yumurtada da bulunur.
Kalsiyum: Hoş bir cilde sahip olmak için mutlaka gün içinde kalsiyum alın. Kalsiyum eksikliği, cilt ve diş sorunlarına, kemik erimesine yol açar. Süt ve süt ürünleri, çemen otu, incir, üzüm ve karpuz, kalsiyumca zengindir. Kalsiyum aynı zamanda bazı balık ve midye türlerinde de mevcuttur.
Demir: Kan hücrelerindeki kanı yenileyip, zenginleştirir. Böylece deriye ışıltı verir. Solgun bir cilt, demir eksikliğinin habercisidir.
Mango, yumurta, et, midye, soya fasulyesi, hurma, nohut ve yeşil nohut D vitaminince zengindir.
Protein: Vücut dokularını yenilemek ve kasları güçlendirmek için gereklidir. Başlıca protein kaynaklan süt. yumurta, tahıl ve ekmektir.
Yağ: Az miktarda yağ, vücudun yumuşak, şekilli ve pürüzsüz görünmesi için gereklidir.
Su: Su vücuda ihtiyacı olan nemi sağlar. Vücudu toksinlerden arındırır ve kanı temizler. Cildi sivilcelere karşı korur. Gün içinde bol miktarda tüketilmelidir.
Günlük yeme alışkanlığınızı, yukarıdaki listeye göre düzenleyerek sağlıklı bir vücuda ve ışıltılı bir cilde sahip olun.Eğer kilo vermek için rejime girmeye niyetiniz varsa, birçok konuda tedbiri elden bırakmayın.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar