• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 775 Görüntülenme

Sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenler

sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenler

“Cilt bakımı sağlık bakımıdır”, cümlesini sık sık kendinize hatırlatın. Ne kadar iyi görünüyorsun.. Çok sağlıklısın. Ne yapıyorsun? sözcüklerini duymanız hiç de olağandışı değildir. Cildiniz bedeninizin tümüne bağlıdır ve en büyük organınız olarak içsel sağlığınızın aynasıdır. Başka bir deyişle, içinizdeki hücrelerin ne kadar iyi su tuttuğu dışarıdan görülebilir, çünkü cildiniz bedeninizin derinliklerindeki hücrelerin koşullarına açılan bir penceredir. Yani içeride olup bitenler dışarıdan görülür ve dışarıda olup bitenler içeriden görülür. Bir kez daha bu durum yanaklarınızın renginden bağırsaklarınızdaki kanın atım hızına kadar tüm bedeninizin bağlantısını pekiştirir.

En son ne zaman nezle ya da grip olduğunuzu anımsayın. Enfeksiyon bedeninizin derinliklerine yerleşirken, hasta gibi görünüyordunuz. Herhalde solgun, sararmış ve kurumuş gibi duruyordunuz. Ama kendinize doğru dürüst bakmadığınızın işaretlerini göstermek için hasta olmanız gerekmez. Bu açıdan güzellik, kendini beğenmişlik değildir; güzellik sağlığın göstergesidir. Güzellik sağlıktır. Yalnızca bir cilt kalınlığı gibi düşünülse de, cildiniz sağlık, hastalık, zevk, acı, utanç ve heyecan gibi konuların sessizce iletilmesinde ileri derecede bir rol oynar. Üstelik eğer toplumun standartlarınca “güzel” olarak tanımlanma şansınız olmadığını düşünüyorsanız, bu yazımıza kulak verin:

İçsel sağlık ile cilt sağlığının çeşitli nedeniyle, cildinizi sağlıklı duruma getirince, bedeninizdeki tüm organları sağlığına kavuşturmış olursunuz. Kozmetik ve güzellik endüstrisi inanılmaz boyutlardadır ve herhangi bir parfümeri ya da büyük mağazanın kozmetik bölümüne girmek insanı şaşırtıp ürkütebilir. Seçenekler çok fazladır. Çok fazla iddia, vaat ve reklam vardır. Hangi ürünler en iyisidir? Hangileri verdiğiniz paraya değer? Cilt tipinize, yaşınıza ve yaşam biçiminize de uygun olması önemli midir? Bunlara benzer soruları ve sizlere en kolay uygulanabilecek cilt bakımı için rehberlik edeceğiz.

Önceliğiniz dengeli ve doğru beslenmek olsun, bunun için yemek düzenini yaşam biçimi haline getirin, vücut sağlığı kadar cilt sağlığı için de önemli olduğunu belirten uzmanlar, öğünlerinize sebze, meyve süt ve et tüketiminin dengeli bir şekilde olmasını öneriyor. İşte sağlıklı ve güzel bir cilt için yapılması gereken diğer ipuçları da  şunlardır;

Cildinizi suyla tazeleyin: Yeterince su tüketimi, sağlıklı ve genç bir cilt için önemli bir mesafe kat etmenizi sağlayacaktır.Cildinizi ölü hücrelerden arındırın: Ölü deri hücrelerini yok edilmesi cilde güzellik kazandırmak için mükemmel bir yöntemdir. Düzenli şekilde cildinizi temizleyin: Cildin gözenekleri tıkanırsa hiçbir tedavi ya da terapi cildinizi eski sağlığına ve pürüzsüzlüğüne kavuşturamaz
Cilt vitaminleri kullanın: A, C ve E vitaminleri cildinizin parlak, sağlıklı ve güzel olmasında önemli rol oynar. Yine düzenli olarak egzersiz yapmaya gayret edin. Egzersiz yapmak kan dolaşımını artırır için ve cildinizde bulunan toksinleri terle dışarı atar.
Mineral makyaj ürünlerini tercih edin: Mineral makyaj cildinize hem parlaklık hem sağlık hem de güzellik sağlamak için gereken bütün kriterleri karşılar.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar