• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 766 Görüntülenme

Sağlıklı Ramazan için altın öneriler

Sağlıklı bir Ramazan ayı geçirmek için altın öğütler: Ramazan ayına çok kısa bir süre kaldı. Bununla beraber uzun ve sıcak günlerde oruç tutarken çeşitli sağlık problemleri ile karşılaşma endişesi artıyor. İşte sağlıklı bir ramazan geçirmek için sağlık uzmanlarından altın öğütler: Ramazan\’da dikkat edilmesi gerekenler:
Birçoğu sahura kalkmadan oruç tutmaya çalışıyor. Sahura kalkmamak hastalığa davetiye çıkarabilir. Bu, açlık sürecinin uzamasına, artan sıcak hava ile birlikte kan şekerinin düşmesine, baş ağrısı ve yorgunluk hissine, konsantrasyon güçlüğüne neden olmaktadır. Hafif bir kahvaltı, az tuzlu sebze yemeği veya zeytinyağlı yiyecekler sahurda tercih edilebilir. Ayrıca, protein içeriği ve tok tutan etkileri nedeniyle süt ve yumurta da önerilir. Beyaz ekmek kan şekerini hızla yükseltip daha çabuk açlık hissine neden olacağı için, kepek ya da çavdar ekmeği tavsiye edilir. Sıcak ve nemli havalardan dolayı  artan sıvı kaybını da bol sıvı tüketimi ile dengelemek gerekir.

İftar yemeğinde  çorba için
Uzun süreli açlık sonrasında iftarda normalde yenilen miktardan ve çeşitlilikten daha fazlasının yenmemesine dikkat edilmeli. İftara bir dilim ekmek ile bir kase çorbayla başlanması, su içilmesi ve 10 dakikalık bir ara verilerek ana yemeğe başlanması önerilmektedir. Ağırlıklı olarak zeytinyağlı yemekler tercih edilmeli, et ve tavuk ise ızgara biçiminde tüketilmelidir. Günlük vitamin ihtiyacı için bol yeşil sebze yenmesi önemlidir. Tatlı olarak da şerbetli ve hazmı zor tatlılar yerine az şekerli sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Meyve grubu yemekten en az 1 -2 saat sonra tüketilmelidir. Günlük sıvı alımı sıcaklarda daha da önemlidir. İftarla sahur arasında en az 2 litre su tüketimine özen gösterilmelidir.

Oruçlu iken bayılma riskine dikkat!
Oruç tutulan dönemde sıvı kaybı ile birlikte halsizlik, çarpıntı, ateş çıkması, kas krampları, gibi bulgular görülebilir. Harcanan su karşılanmazsa tansiyon düşmesi ve bayılma görülebilir. Sıvı kaybı ile birlikte direkt güneş ışığına maruz kalınırsa sıcak çarpması da gelişebilir.

Ağır bir egzersiz yerine yürüyüş
Oruç tutan kişiler, eğer bir zorunluluk yok ise, çok sıcak havalarda dışarıya çıkmamaya özen göstermelidir. Eğer dışarı çıkacaksa sabah erken ya da akşamüstü saatleri tercih edilmelidir. Açık havada çalışan oruçlu kişilerin doğrudan güneş ışığından kaçınmaları, özellikle bol ve açık renk giysiler tercih etmeleri önerilir. Yemekten sonra ağır egzersizden kaçınılması bunun yerine yemekten 1 saat sonra 30 dakikalık yürüyüş yapılması uygundur.

Eğer kronik bir hastalığınız varsa..
Kalp hastalığı olanlar: Ramazan ayında vücudun değişen düzene uyum sağlaması, bazen iki haftayı bulabilmektedir. Bu durum özellikle kalp hastalarının tedavisinde bazı zorlanmalara yol açarak, ilaç alım saatlerinin yeniden düzenlenmesini gerektirmektedir.

Mide rahatsızlığı olanlar: Mide sorunundan yakınanların, asit fazlalığı, reflü şikayeti olanların asit azaltıcı ilaçlarını sahurdan önce alması gün içinde şikayetlerini azaltır. Ama  daha önce mide ülseri veya kanaması olanların doktorları ile görüşmesi, gerekirse oruç tutmamaları önerilir. Uzun süre aç kaldıktan sonra iftarda normalde yenilen miktardan ve çeşitlilikten daha fazlasını tüketmemeye dikkat edilmelidir.

Şeker hastalığı olanlar: Şeker hastalarının 3 ana ve ara öğün olarak beslenmesi gerekmektedir. Fakat şeker hastası olanlar oruç tutarken, tedavide olması gerekenin aksine akşama kadar aç kalırlar ve şekerleri düşer. İftarda ise şekerleri aniden yükselir. Özellikle insülin kullanan şeker hastalarının, doktorlarına danışmadan oruç tutmaması gerekir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar