• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 789 Görüntülenme

Sağlıklı yaşamın altın kuralları

Herkes sağlıklı bir yaşam sürmek ister. Basit ve etkili önerilerle hayatınıza renk katmak ve aynı zamanda sağlıklı bir yaşam sürmek sizin elinizde…

İşte Altın Değerinde Kurallar:

Her gün yeteri kadar kalsiyum almaya özen gösterin. Gün boyunca 2 su bardağı süt ve 2 kibrit kutusu kadar peynir yemelisiniz. Eğer ileri yaşlardaysanız az yağlı sütü tercih edin. Menopozda olan kadınların günde 1200 miligram kalsiyum alması gerekiyor.

On beş dakika güneşlenin: Bilindiği gibi fazlası cilt kanserine neden olabilir, ancak vücudumuza gereken D vitaminin oluşmasında önemli rol üstleniyor. Bu nedenle de her gün düzenli olarak güneşten faydalanın. Sabahları güneşe çıkmanız, gece rahat uyumanıza da yardımcı olur.

Psiko-sosyal stres faktörler sağlığı etkileyen faktörlerdir. Bunlar arasında yanlış beslenme, fiziksel aktivite eksikliği, obezite, sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı riskli davranışlardır.Yetersiz sağlık kontrolü de bunlara dahil edilebilir.

Tuz tüketimini azaltın: Tuzun fazlası yalnızca ödem yapmakla kalmayıp çok daha ciddi sağlık sorunlarına da yol açıyor. Uzmanlara göre  tuzun yol açacağı zararlardan korunmak için günlük olarak tuz tüketiminin 6 gramı aşmamasını öneriliyor.

Her gün 2-3 litre su için: Çünkü su, hücrelerin ve organların yaşaması için şarttır. Dolayısıyla da gün boyunca bol bol su içmeyi ihmal etmeyin. Şayet 60-70 kilo arasındaysanız hergün içmeniz gereken su miktarı ortalama 2 litredir. 90 kilodaysanız bu rakam 3 litreye kadar çıkar.

15 dakikalık gülme molası verin; komik bir video izlemek, kalbinize giden kan akışını yüzde 50 artırabilir, Bu sayede damar hastalıklarına yakalanma riskinizi de azaltabilirsiniz.

Dişleriniz için  Flor alımı önemlidir: Küçük yaşlarda yeterli flor alımının olmasının gelecekte oluşacak diş çürümelerini önlediği ispatlanmıştır. Flor alımı ancak suyla gerçekleşmektedir, yeterli alınan flor dişlerin çürüğe karşı direncini artırır.

Bunların dışında koruyucu diş hekimliği tedavisinde, jel ya da gargara şeklinde kullanılarak, bakterilerin asit üretmesini engellemek, diş çürümelerini azaltır.

40’dan sonra  Efor testi, check-up  başvurulan yöntemlerden birisidir. Test, ritim ve ileti bozukluklarını araştırarak yapılıyor. Böylece kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları  ciddi boyutlara ulaşmadan tedavi edilebilir. 40 yaşından başlayarak  yılda bir defa kardiyolojik check-uptan geçmeniz, kalp sağlığınız açısından önemlidir.

Bel çevresinde sınır 88 santimetredir: Bel ölçünüz; eğer kadınsanız 88, erkekseniz 98 santimi kesinlikle geçmesin. Çünkü bu  yağlanma, metabolizmada ciddi değişikliklere neden olur.

Fransızlara göre, kanlarında yüksek magnezyum bulunan erkeklerin, düşük olanlara kıyasla herhangi bir nedenden ölme risklerinin % 40 daha düşüktür. Bu nsebeple günlük öğününüze 250 mg’lık bir magnezyum hapı eklemeniz faydalı olur.

Haftada 1100 kalori yakın: Bilim adamları, haftalık 1100 kalori yakacak kadar egzersiz yapanların, damar tıkanmasına ve hipertansiyona yol açan karın bölgesinde yağ birikmesine engel olunacağını belirtiyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar