• 5 ay önce
  • 0 Yorum
  • 259 Görüntülenme

Sahurda ne yemeli ne yememeli?

Sahurda ne yemeli ne yememeli?

Sahurda ne yemeli ne yememeli?

Eskiden sahur sofraları, sadece davul sesiyle uyanıldığı günlerde sahur, şimdiki gibi aceleyle yemek yeme saati değildi. Günün son yemeği sahurda evler şenlikli olurdu. Buna keza sahur sofrası iftar sofrası kadar gösterişli ve kalabalık olmazdı. Sahurun misairi de olmazdı. Yemeklerin özellikle doyurucu olmasına dikkat edilirdi. Çörek çeşitleri, kazandibi, peynir, gerdan, dil söğüşleri, makarna, yoğurt, hoşaf, gözleme ve börek sahur sofralarının değişmez yiyecekleriydi.

Sahurda ne yemeli ne yememeli?Sahurda yenilen yemeğin çok fazla ağır olmaması gerekiyor. Uzmanlar sahuru bir kahvaltı gibi düşünerek gün boyunca tok tutacak, kan şekerinizi düzenli tutmasını sağlayacak protein içeriği yüksek besinlerden oluşan erken kahvaltı hazırlanmanızı öneriyor. Sahuru kahvaltı öğünü gibi düşünüp kahvaltıda yenilen yiyeceklerin tercih edilmesini ve bol bol sıvı tüketilmesini tavsiye ediyor.

Sahurda ne yemeli ne yememeli?

Sahur öğünü ağır yemeklerden oluşursa gece metabolizma hızı düşer ve yemeklerin yağa dönüşme hızı ile kilo alma riski artar. Bu tip beslenme, kalp-damar rahatsızlıklarını da tetikler. Bu sebeple sahurda seçtiğiniz yiyecekler midede rahatsızlık oluşturmamalı, gün boyu tok kalmaya yardım etmelidir. Tuz oranı düşük olmalı, bol sıvı içermeli ve bağırsak hareketleri için yeteri miktarda lif ve posa içermelidir. Yine sahur öğününde süt, yoğurt ve peynir gibi besinlerden oluşan bir kahvaltı yapılmalıdır. Y ada alternatif olarak çorba, sebze ve kuru baklagil, zeytinyağlı yemeklerinden oluşan bir menü tercih edilebilir.

Sahurda ne yemeli ne yememeli?

Sahurda ne yemeli ne yememeli?

Sahurda tüketilen meyveler lif ve posa akımından tok kalmayı sağlarken, kabızlığı da önler. Ayrıca yüksek su içerikleriyle gün içindeki susuzluk hissinin azalmasına da yardımcı olur. Sahurda içilen çorbalara yulaf veya buğday kepeği de ilave edilebilir. Öğünlerde domates, salatalık, yeşil biber, roka, marul, semizotu gibi taze sebzelerden yapılan salataya da mutlaka yer verilmelidir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar