• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1535 Görüntülenme

Sahurda saat kaça kadar yemek yenir 2015

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte belki de en çok merak edilmeye başlanan soru bu oldu: “Sahurda saat kaça kadar yemek yenilir, su içilir”. Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık, konunun devamında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Orucun vakti imsak vaktiyle birlikte başlar. Ezan okunsun ya da okunmasın bu durum değişmez. Eğer ezan imsak vaktinin girmeiyle okunmuşsa, ezan okunur okunmaz yeme içmeyi bırakmak gerekmektedir. Aksi halde orucunuz bozulabilir. Aslında en doğrusu ezan okunmadan önce yeme ve içmeyi bırakmaktır.

Eğer imsak vakti girdiği zaman ezan okunurken yiyip içebilirim düşüncesiyle bir şey yiyip içerseniz bir gün kaza orucu tutmanız gerekir.

Bulunduğunuz ilin takvimine bakarak imsak vaktini öğrenebilirsiniz. Takvimlerde gördüğünüz imsak vakti oruca başlama vaktidir. Ramazan ayında sabah ezanı imsak vakti başladığı zaman okunmaktadır. Bu nedenle ezan okunmaya başladığı zaman yeme içmeyi bırakmak gerekmektedir.

İmsak vektinin girmesiyle birlikte ağızda kalan kırıntılar nohut tanesinden küçükse oruç bozulmaz, ancak nohut tanesinden büyükse oruç bozulur ve orucun kazası gerekir. Dişlerin arasında susam ya da buğday tanesi gibi çok az bir şey kalmışsa bunu yutmak orucu bozmaz. Ancak böyle bir şeyin dışarıdan alınıp yutulması orucu bozar.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar