• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 807 Görüntülenme

Şam-ı Şerif şehri

Tarih kitaplarından İslam medeniyetinin güzelim şehirlerini tahrip eden istilacı orduları okuruz.Moğollar Semerkand\’ı, Buhara\’yı ve Bağdat\’ı;Haçlılar Kudüs\’ü, Gırnata\’yı, Kurtuba\’yı, İşbiliyye\’yi tahrip etmişler; mescitleri, kütüphaneleri, imaretleri, hanları, hamamları yakıp yıkmışlardır. O şehirlerin pek çoğuna sadece bazı kaynaklardan, yolu oralardan geçmiş seyyahlardan ufukta belli belirsiz bir görüntü gibi hatırlamaya çalışıyoruz.

Tarih yazılmaya devam ediyor. Şehirlerimiz de tahrip edilmeye… Geçtiğimiz yüzyılın başında  nice şehrimiz tahrip edildi Hindistan\’dan Bosna\’ya. Yakın zamanda Afgan şehirleri bombalandı; veliler, alimler gülistanı Bağdat tarih boyunca yaşadığını yine yaşamaya devam ediyor. İlim diyarı Kahire, kıymet bilmezlerin elinde kahroluyor. Halebü\’ş-Şehba diye bilinen beyaz taşlı mimarisiyle güzelim Halep ıssız bugün. Ve Şam… Şerif sıfatıyla bildiğimiz, ashab-ı kiram diyarı, veliler otağı, başkentlerimizden, ciğerparemiz Şam-ı Şerif de tahrip ediliyor. Artık o eski mamur günlerinden uzak. Bakın Şair Nabi nasıl anlatıyor o eski Şam-ı Şerif\’i:

\’\’Gönül alıcı büyük şehir Şam o kadar güzeldir ki, sokakları ariflerin yolu gibi geniş, duvarları yiğitlerin himmeti gibi yüksek, sokağa bakan odalarının pencereleri ise aşıkların gözüne benzemektedir. Çardakların kemerleri birbiriyle birleşerek, evlerin dış tuğlalarını kille sıvamakla meydana gelen çeşitli görünümler, üzerlerine keçelerin örtülmesiyle ortadan kalkmıştır. Amma cennet görünümlü temiz kalplere benzeyen evlerin içerisi temizlenmiş ve parlatılmıştır. Tavanı sarı ve lacivert nakışlı, parlak renkkıran camları gök kubbeyi andırır. Keser işi yedi renkli bin parçadan koyulmuş döşeme mermerleri, insanı hayrete bırakan yıldızlar kümesi gibidir. O gönül süsleyen şehre, Kur\’an-ı Kerim\’de zikri geçen Kevser tabiatlı yedi ırmak her yandan gelerek toplanır. Bütün mahallelerden akarak mevzilerin hepsine dağılır.\’\’

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar