• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 482 Görüntülenme

Şaşırtıcı ama gerçek!

Şaşırtıcı ama gerçek!

Şaşırtıcı ama gerçek!..

Barselona’daki bir teknoloji firması Arkyne Technologies, fotosentez ile açığa çıkan enerjiyi elektriğe dönüştüren akıllı telefonların da şarj edilebilmesini sağlayan bir saksı olan BiooLite’ı geliştirdi. Çoğu insanın günde en az bir kere yaptığı telefon şarj etme işlemini bitkilerin fotosentezi esnasında açığa çıkan enerji ile gerçekleştirmeyi hedefleyen akıllı saksı, şarj etme esnasında daha az elektrik ve daha temiz enerji kullanılmasını sağlıyor.Saksının daha fazla enerji üretebilmesi için bitki olarak kaktüs kullanılmaması ve ekilen bitkinin güneşli ortamda tutulması öneriliyor.

Şaşırtıcı ama gerçek!

Prizleri ve kırılıp bozulan şarj aletlerini bir kenara iten saksı, içindeki bitkinin fotosentez yapması sonucu oluşan organik bileşiklerin bakteriler tarafından parçalanmasıyla ortaya çıkan elektrik enerjisini, elektronların hareketi ile saksının üzerinde yer alan USB girişine iletiyor. Gün boyunca elektrik depolayan saksı ile beş yıl boyunca günde en fazla üç kere akıllı bir telefonu şarj etmek mümkün. Pek çok insanın günde en az bir kez yaptığı telefon şarj etme işlemini bitkilerin fotosentezi sırasında açığa çıkan enerji ile gerçekleştirmeyi hedefleyen akıllı saksı, şarj etme esnasında daha az elektrik ve daha temiz enerji kullanılmasını sağlıyor.
Saksının daha fazla enerji üretebilmesi için bitki olarak kaktüs kullanılmaması ve ekilen bitkinin güneşli ortamda tutulması tavsiye ediliyor. Satış fiyatı hakkında henüz bilgi verilmeyen saksının 2016 yılının Aralık ayında raflarda yer alması bekleniyor.
https://www.indiegogo.com/projects/bioocharge-your-phone-with-the-power-of-a-plant#/

Şaşırtıcı ama gerçek!

Şaşırtıcı ama gerçek!

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar