• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 876 Görüntülenme

SAT nedir nasıl bir sınavdır

SAT  Amerika Birleşik Devletinde, öğrencilerin orta öğretim boyunca edindikleri bilgi ve becerileri hangi düzeyde kullanabildiğini ölçmek amacıyla yapılan bir sınavdır. SAT (Scholastic Aptitude Test) Nedir? Hakkında  detaylı bilgi..
SAT Amerika’da yılda yedi defa, Amerika dışındaki ülkelerde ise yılda altı defa olmak üzere “The College Board” tarafından uygulanır.  Hem amerikan hem de yabancı uyruklu öğrenciler Yüksekokul ve üniversitelere girişte kullandıkları SAT sınavı aynı zamanda Türkiye’deki yabancı uyruklu öğrencilerin Türk üniversitelerine yerleştirilmesi sürecinde de birçok üniversite tarafından kabul edilir.
SAT Sınavları genellikle 2 ayda bir uygulanır. Sınavlara başvuru ve kayıtlar ilgili ülkelerde bulunan  başvuru merkezlerinden veya internet üzerinden (http://sat.collegeboard.com/) adresinden yapılır. Sınavlara katılmada herhangi bir sınırlama yok. SAT sınavlarının sonuçları 2 yıl süreyle geçerlidir.

SAT (Scholastic Aptitude Test) üniversite eğitiminde önemli ve gerekli olan eleştirel okuma, kompozisyon ve matematik, geometri alanlarında öğrencilerin bilgi düzeyini ve yorum yeteneğini ölçer.SAT sınavı öğrencilerin üniversite öğreniminde akademik başarıya ulaşmak için  gereksinim duyacakları ve orta öğretimde öğrenmiş oldukları düşünme becerilerini test edip sınar.
Çoğunlukla lise son sınıf öğrencileri veya  liseden mezun olan öğrenciler SAT sınavına girer.. Bu sınavda düşünce ve problemleri çözüş biçimleri ve nasıl problemler arasında nasıl bağ kurdukları da değerlendirilir. Yükseköğrenim kurumları için SAT büyük bir kaynak olarak kabul edilir.. Bu test aynı zamanda öğrencilerin üniversitedeki performanslarının en hassas göstergelerinden biridir.SAT  sınavları SAT 1 (Reasoning Test) ve SAT 2 (Subject Test) olmak üzere iki ayrı sınavdan meydana gelir.
SAT Soruların çoğunluğu çoktan seçmelidir. Bu test, öğrencinin özel olarak bir akademik konu üzerindeki bilgisini ölçer. SAT sınavının başlıca konuları Tarih, Matematik, Biyoloji, Kimya, Fizik ve İngilizce, Almanca başta olmak üzere Çİnce,Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, , Japonca, Latince’dir.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar