• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1926 Görüntülenme

Şeker Hastaları Hangi Meyveleri Yemeli?

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hayat kalitesini düşüren bir hastalıktır. Çünkü bu sinsi hastalık vücuttaki tüm organları etkiliyor. Küçük yaşlarda görülen obezite ve hareketsiz yaşam diyabeti tetikleyen önemli faktörler arasında sayılıyor.

Bilgisayarların ve internetin hayatımızı ele geçirmesine izin verdikten sonra ne yazık ki hareketsiz bir yaşam tarzı sürmeye mecbur kalıyoruz. Bazen yemek yemeyi, su içmeyi bile unutabiliyoruz. Durum böylesine vahim bir hal alınca hastalıklarda beraberinde sinsi bir şekilde geliyor.

Diyabet hastalarının en büyük sorunu olan bağışıklığın zayıflamasını, önereceğimiz şu meyvelerle engelleyebilirsiniz.

İlk meyvemiz Ahududu. isminin güzelliği kadar kan şekerini düşürücü, bağışıklık sistemimizi güçlendirici özelliği ile de ayrıcalıklı bir meyve olduğunu ispatlıyor. Ayrıca ateş düşürücü özelliği ile de biliniyor. Ama bu kadar faydası varsa bol bol yiyelim diye düşünmeyin. Günde 1 çay bardağından fazla tüketmemek gerekiyor.

Narın faydalarının saymakla bitmediğini hemen hemen herkes bilir. Pek çok hastalığın korkusuz savaşçısıdır nar. Kanser tedavisinde bile narın mucizesi konuşulur. 1 orta boy nar günlük C vitamini ihtiyacınızın neredeyse yarısını karşılamaktadır. Hemen hemen her bölgemizde yetiştirilen narın kıymetini bilin ve her gün mutlaka bir nar tüketin.

Kızılcığı duymayanınız var mı bilmiyorum ama hücreleri yenileyen ve bağışıklık sistemini düzenleyen melatonin içeren kızılcık tadının burukluğu nedeniyle çok sevilmiyor bu nedenle de herkes tarafından bilinen bir meyve değil. Eğer tadını sevmiyorsanız mutlaka salatalara ekleyin ya da yoğurt ile karıştırarak yemeye çalışın.

Şeker oranı düşük olduğu için diyabet hastalarının vazgeçilmezidir ayva. Üzerine serpeceğiniz bir tutam tarçın ile  daha etkili olduğu kanıtlanmış durumda. Kan şekerinin ayarlanmasında yardımcı olduğu kadar posasından dolayı da kan şekerinin ani yükselişinin önüne geçiyor. Tarçınla birlikte yenmesi ayrıca vücuttaki tatlı ihtiyacının giderilmesinde de etkili oluyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar