• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 628 Görüntülenme

Ses bilim ve teknolojide nasıl kullanılır?

Ses bilim ve teknolojide nasıl kullanılır?

Ses Bilim ve Teknolojide Nasıl Kullanılır?

Günümüzde ses dalgalarının fiziksel özelliklerinin kullanılmasıyla geliştirilen teknolojik cihazlardan hangi alanlarda kullanılıp, yararlanıldığını biliyor musunuz? Katı cisimlerdeki küçük yarıklar ve gözle görülemeyen çatlaklar, ses dalgaları ile anlaşılabilir. Yeni üretilen ürünlerin hassasiyetle kontrol edilmesi endüstri sektöründe çok önemlidir. Araç lastiklerinde çok küçük delikler ses dalgaları kullanılarak tespit edilebilir. Ürünlerdeki çatlak ya da delikler bu yöntemle belirlenebilir. Endüstride ürünlerin kontrolünü yapmada faydalanılan ses dalgalarını, kuyumcular temizlik işlerinde de kullanır.

Sesin Teknolojideki Kullanım Alanları

Ultrason cihazı, sağlık alanında çok yaygın kullanılır. Vücudun iç organlarından yansıyan dalgalar, ekranda organların hayalî bir resmini oluşturur. Bu görüntülere bakan doktor, hastalık hakkında bilgi sahibi olur. Bu şekilde gerekli olan tedaviye karar verir. Bu cihazlarla aynı zamanda anne karnındaki bebeklerin cinsiyeti öğrenilebilir.

Ses dalgalarının özelliklerinin anlaşılması ultrasonun yanı sıra radar ve sonar gibi cihazların üretilmesini de sağlamıştır. Deniz derinliklerinin yüzey şekilleri, gelişen sonar teknolojisi ile araştırılabilmektedir.

Ses bilim ve teknolojide nasıl kullanılır?

Radarlar yardımıyla hareketli nesnelerin görüntüleri ve uzaklıkları belirlenebilmektedir. Uçaklar, rahat iniş kalkış yapmakta, trafik polisleri araçların süratini kolaylıkla tespit etmektedirler. Hava tahmin raporları çok hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Sesin özelliklerinden yararlanılarak elde edilen teknolojik araçlar, birçok alanda kulanılmaktadır. Bu yöndeki araştırmalar devam etmektedir.
Gelecekte çok farklı alanlarda ses teknolojisinden faydalanılmaya devam edilecektir. Gelecek yüzyılda yaşayacak insanlar sesin özelliklerinin kullanıldığı teknolojiye pek çok  katkılar getirebilirler.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar