• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 928 Görüntülenme

Sınav Kaygısı Nedir?

Sınav öncesi bir miktar stres hisseden öğrenci, ders çalışmak için motive olabilir. Ancak bu stres, sınav başarısının düşmesine neden oluyorsa bu duruma sınav kaygısı adı verilir. Sınav kaygısı olan öğrencide, sınav öncesi terleme, kalp çarpıntısı, titreme, baş ağrısı gibi fiziksel; bütün bildiklerini unutma korkusu gibi duygusal belirtiler meydana gelebilir. Bu etkilerle birlikte performans düşüklüğü ve konsantrasyon kaybı gibi zihinsel belirtiler de yaşanır.

Yoğun sınav kaygısı başarısızlığa neden olabilir.

Eğer sınav kaygısı yaşadığınızı düşünüyorsanız, bu yollardan kendinize uygun olduğunu düşündüklerinizi uygulayabilirsiniz. Elinizden gelen her şeyi yapmanıza rağ­men hala kaygınız devam ediyorsa okulunuzdaki psikolojik danışma ve rehberlik servisinden yardım alabilirsiniz.

 Sınav Kaygısıyla Başa Çıkmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Sınav kaygısı artığı zaman bedende birtakım değişiklikler olur. Solunum hızlanır, kalp normalden daha fazla artar, kaslar gerilir. Bedende meydana gelen bu değişiklikler insanın duygusal durumunu etkiler. Soruyu okumakta ve anlamakta zorluk çekilir. Bu nedenlerden dolayı söz konusu sınavdan önce bedeni kontrol etmeyi sağlayacak doğru nefes alma egzersizleri ve düzenli fiziksel aktivite faydalı olacaktır. Ayrıca düşünce biçimini düzenlemek, sınav öncesinde ve sınav sırasında yapılması gerekenlere dikkat etmek sınav kaygısı ile baş edebilmeyi sağlayacaktır. Şimdi sınav kaygısı ile baş etmenin yollarını sırasıyla inceleyelim.

Doğru Nefes Alma Egzersizi

Nefes almadan önce sol elinizi karnınızın, sağ elinizi göğsünüzün üzerine koyarak nefesinizi ciğerleriniz boşalıncaya kadar veriniz. Burnunuzdan yavaş yavaş ve derin bir şekilde nefes alarak önce karnınızın, sonra da göğsünüzün şiştiğini hissediniz. Nefesi aldıktan sonra bırakmadan içinizden dörde kadar sayınız ve nefesinizi
bırakınız. Günün farklı zamanlarında nefes egzersizini ne kadar çok yaparsanız bedenininiz o kadar çabuk alışacak ve doğru nefes almaya uyum sağlayacaktır. Nefes egzersizi sayesinde bedeninizin gevşediğini hissedeceksiniz.

Düzenli Fiziksel Aktivite

Gerginlik, damarlarda daralmaya neden olduğu için hücrelere giden kan miktarında azalma olur. Bu da hücrelerin yetersiz beslenmesi demektir. Bu durumda vücutta salgılanan bazı maddeler öğrenmeyi zorlaştırır ve hücrelerin kapasitelerini tam manasıyla kullanamamasına neden olur. Günde 10–20 dakika düzenli egzersiz yaparak bu etkileri azaltabilirsiniz. Düzenli fiziksel aktivitenin sınavlara hazırlanan gence sağlayacağı yararlardan birincisi kaygıyı azaltması, ikincisi ise etkin öğrenmenin artmasıdır.

Düşünce Biçimini Düzenlemek

Sınavdan önce zihninizde geçmişteki başarısızlıklarınızı değil başarılarınızı düşününüz ve kendinize güveniniz. “Mahvolurum.” “Biterim.” gibi düşüncelerin problemi çözmeye yararı olmadığını unutmayınız. Sınav bilgilerin ölçülmesidir, kişiliğinizin değil. “Yapamayacağım.”, “Başaramayacağım.” şeklindeki düşünceler sınavı baştan kaybetmenize neden olur. Daha önceki başarısızlık sebeplerini araştırarak onları telafi etmeye çalışınız. Başka bir deyişle aynı sebeplerin yeni bir başarısızlığa yol açmasına izin vermeyiniz. Düzenli çalışma her zaman düşünce biçimini olumlu etkiler.

Sınav Öncesinde Yapılması Gerekenler

Günü gününe ders çalışınız. Eğer bunu, bir sınav için yapamadıysanız paniklemeyip ümidinizi kaybetmeyiniz. Sınava uykusuz girmeyiniz ve sınavdan en az 1 saat önce çalışmayı bırakınız.
Sınava yanınızda getirmeniz gerekenleri de öğrenip zamanında sınav yerine gidiniz. Sınavdan hemen önce sınıf arkadaşlarınızla sınav hakkında konuşmayınız. Bu bütün grubu olumsuz etkileyip kaygınızı artırabilir.

Sınav Sırasında Yapılması Gerekenler

Sınav sorularına bir göz atıp kendinize bir plan yapınız. Nereden başlayacağınızı, hangi soruya ne kadar zaman ayı­ racağınızı belirleyiniz. Eğer sınavda anlayamadığınız bir yer varsa sınav görevlisinden açıklama isteyiniz. Eğer aklınıza, yapmaya çalıştığınız soru ile ilgili hiçbir şey gelmiyorsa başka bir soruya ya da bölüme geçiniz. Başkalarına ya da kendinize dikkatinizi vermeyiniz. Dikkatinizi sadece sorulara yöneltiniz. Zamanınızı, kaygılanarak, şüpheye düşerek, kendinizi suçlayarak geçirmeyiniz. “Ne yapabilirdim?” diye değil, “Şu anda ne yapabilirim?” diye düşününüz. Sınav sırasında dikkati sadece sorulara yöneltmek gerekir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar