• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 615 Görüntülenme

Sınava erken girmek sınav başarısını artırabilir

Sınava erken girmek sınav başarısını artırabilir

Sınava erken girmek sınav başarısını artırabilir

Sabah saatinde mi sınava girmeyi tercih edersiniz yoksa günün ilerleyen saatlerinde mi? Cevabınız ne olur bilmiyoruz. Ancak yapılan bir yeni araştırmaya göre sınava ne kadar erken saatte girerseniz başarılı olma olasılığınız o derece artıyor. Sınav saati daha geç saatlere kaydıkça başarı oranı o kadar düşüyor.

Danimarka Ulusal Sosyal Araştırmalar Merkezinin yaptığı çalışmaya göre 8-15 yaş arası çocuklara ait 2 milyon test sonucu incelendi. Sabah 8.00’den başlamak üzere sınavın başlama saatindeki her bir saatlik ilerleme, alınan notlarda 10 günlük devamsızlığın neden olduğuna yakın bir düşüşe neden oldu. Dersleri iyi olmayan çocuklarda sınava giriş saatinin daha da etkili olduğu görüldü.

Araştırmacılar gözlemlenen bu etkinin algısal yorgunluk ile ilgili olduğu görüşünde. Çünkü sınav öncesinde 20-30 dakikalık bir teneffüs verdikleri zaman çocukların sınav başarısında bir artış oldu. Bu artış, sınava 2 saat daha erken girmiş olmaları durumda elde edecekleri artışa yakındı.

Sınava erken girmek sınav başarısını artırabilir

Araştırmacılar öğrencilerin zihinsel kaynaklarını teneffüslerdeki hangi unsurun yenilediğini merak ediyor. Mesela bir şeyler yemeleri mi yoksa temiz hava almaları mı? konusunda bunu bilebilseler bazı çocukların sınava giriş saatinden neden daha fazla etkilendiği konusunda tahminlerde bulunabileceklerini belirtiyor. Sonuç olarak sınava ne kadar erken saatte girerseniz başarılı olma olasılığınız o kadar artıyor. Sınav saati daha geç saatlere kaydıkça da başarı oranı düşüyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar