• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 546 Görüntülenme

Sindirim dostu probiyotikler

Sindirim dostu probiyotikler

Sindirim dostu probiyotikler

Yıllardır insanların beslenmesinde yerleri olmasına rağmen, son dönemlerde probiyotiklerin insan sağlığı ve hastalıklarının tedavisindeki önemi gittikçe artmaktadır. Sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlayan probiyotikleri ne kadar biliyorsunuz?
Bağırsak yüzeyinde bulunan yararlı mikroorganizmalara probiyotik denir. erişkin bir insan bağırsağında 100 trilyon (1,5 kilogram) faydalı bakteri ve mantar bulunur. Bu rakam insan hücre sayısının 10 katı kadardır. Sayıları 400’ün Üzerinde olan bu bakteriler ve mantarlar normal bağırsak florasını oluştururlar. Probiyotikler ayrıca biotin, pridoksin, pantotenik asit, folik asit gibi B grubu vitaminlerin sentezinde etkilidirler. Ayrıca safra tuzları ve yağ asitlerini zararlı mikroorganizmalardan koruyarak, bunların toksik ürünlere dönüşümünü önlerler. Amonyak, indol, merkaptan, toksik aminler ve sülfitler gibi toksik maddeler ileten mikroorganizmaların çoğalmasını inhibe eden probiyotikler, bu tür zararlı bileşenlerin sindirim sisteminde birikimini ve emilimini azaltır.

Sindirim dostu probiyotikler

Probiyotiklerin, bulunduğu konağın, bağışıklık sisteminde savunmasını ve mikrobiyal patojenlere karşı direncini artırdıkları ve bu yolla sindirim sistemindeki fonksiyonları iyileştirdikleri bildirilmiştir. En iyi bilinen Probiyotikler, süt şekerini (laktoz) laktik asite çeviren laktik asit bakterileridir. Probiyotiklerin kaynakları anne sütü ve yoğurt başta olmak üzere kefir, ayran, kımız, peynir gibi Fermente süt ürünleri, turşu ve salamuralardır.

Sindirim dostu probiyotikler

Sindirim dostu probiyotikler

Probiyotik besinler arasında bebek mamaları, bazı katkılı yağlar, meyve suları ve dondurmalar da bulunmaktadır. Fakat pastörizasyon işlemi probiyotiklere büyük oranda zarar vermektedir.Probiyotikler bazı gıdalara eklenirken, günümüzde içeceklere toz ve tablet, kapsül ya da dondurularak kurutulmuş formdaki preparatlara da eklenmiştir. Bir ya da daha fazla probiyotik bakteriyi içeren preperatlar, fazla probiyotik içeren vitamin ve mineral preparatları vardır. Anne sütü yerine inek sütüyle beslenen bebeklere ya da sezeryanla doğmuş ve anne sütü alamayan bebeklere bu preparatlardan verilebilmekte. Ayrıca pek çok probiyotik madde ahır ve kümes hayvanlarında tedavi edici vebdestekleyici olarak kullanılmaktadır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar