• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1149 Görüntülenme

Sivilce mi stres yapıyor, stresten mi sivilce oluyor?

Nedense en önemli günlerde ortaya çıkıveren bu davetsiz misafir sanki yüzünüzü hiç terk etmeyecek gibidir. İnsanlar size baktıklarında sanki yüzünüze kaş, göz, ağız, burun gibi diğer organlar yokmuş da sadece sivilceden ibaretmişsiniz gibi o noktaya bakar ya da size öyle gelir. Bütün bu kaygı, sıkıntı ve takıntılar aklınıza şu soruyu getirir: Acaba çok kafaya takıp strese girdiğim için mi sivilceler bitmek bilmiyor, yoksa stres mi sivilce yapıyor?

Cevabı uzman psikolojik danışmanlar şöyle veriyor: \’\’Sivilce,yüzde yaptığı yaralar ve ciltte hayat boyu kalabilen derin izler bırakması nedeniyle psikolojik olarak insanları etkilemektedir. Sivilcenin kişide oluşturduğu  psikolojik tesir, sivilcenin şiddeti ile alakalı değildir. Çok hafif sivilce problemi olanlarda bile kendine güvensizlik gelişebilir.

Sivilcede en çok yüz bölgesi tutulur. Yüz görünümü kişinin ilk imajını etkiler. Bu yüzden sivilceler yoğun olmasa bile kişinin sosyal ve psikolojik foksiyonlarını etkileyebilmektedir. Ergenlik çağı, kişiliğin, fiziksel görüntünün yeniden yapılandığı bir dönem. Bu dönemde yaşıtları tarafından beğenilmek ve kabul görmek çok önemlidir. Fiziksel görünüm ve çekicilik, yaşıtlar tarafından çok önemsenir. Bu yüzden sivilcenin  sosyal ve psikolojik etkileri  en çok ergenlik çağında olur.

Stres sivilceyi şiddetlendirmekle birlikte, sivilce de stres oluşturabiliyor. Bu ikisi birbiriyle etkileşim içindedir. Sivilceli hastalarda, sosyal ilişkide  zorluklar, sosyal fobi, ağrı ve keyifsizlik gibi psikosomatik bulgular olabilir. Sivilceli kişilerin diğerlerine göre daha sinirli olduklarını söyleyen araştırmalar vardır. Svilceden dolayı kişide kendine güvensizlik mevcuttur. Dış görünümün bozulması nedeniyle depresyon görülebilir. Depresyon, mutsuzluk ve sinirlilik sivilcenin şiddetiyle orantılı olarak atrmaktadır.\’\’
Sivilce sadece stres yapmıyor.Asosyalliğe kadar giden zincirleme bir etki oluşturabiliyor. Bazıları toplumdan soyutluyor kendisini, bazısı okula bile gitmek istemiyor.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar