• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 461 Görüntülenme

Soğan yemek kanseri önlüyor

Soğan yemek kanseri önlüyor

Soğan Yemek Kanseri Önlüyor

Sarımsak gibi çoğu zaman kokusundan dolayı uzak kaldığımız bir sebze türüdür soğan…Ancak soğanın insan vücudu için faydaları ele alındığında, uzmanların önerdiği gibi sıkça tüketilmesi gerekir. Son yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde; düzenli olarak kırmızı soğan tüketenlerin mide kanserine yakalanma riskinin düştüğü gözlemlenmiştir. Soğan; A, B ve C vitaminleri başta olmak üzere potasyum ile magnezyum, kalsiyum, sodyum, iyot, fosfor ve kükürt mineralleri bakımından da oldukça zengindir.

Soğan yemek kanseri önlüyorSoğan da tıpkı sarımsak ve pırasayla aynı familyadan geldiği için bu ailedeki diğer sebzelerde olduğu gibi sülfür içermektedir. Sülfür içeren bitkilerle ilgili yapılan araştırmalarda; bu bitkilerde bulunan sülfürün hücre yapısını korumada yardımcı olduğu, hücrenin yapısının bozularak kanserli hücreye dönüşmesinin önüne geçtiği ortaya çıkmıştır. Cornell Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar da göstermiştir ki; soğan aynı zamanda karaciğer ve kolon kanseri üzerinde de önleyici bir tesire sahiptir. Bununla birlikte düzenli soğan tüketimi gıda zehirlenmesi ve strese bağlı mide kramplarına da iyi gelmektedir.

Soğan Yemek Kanseri Önlüyor

32 ülkede yapılan bir araştırmaya göre yemeklerde soğan tüketmeyen toplumlarda, tüketenlere nazaran daha büyük oranla prostat kanseri ölümü yaşanmaktadır. Özellikle Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olan bu şifalı lezzetin sadece damaklardaki hoş tadının dışında; vücut direncinin artırılmasından kansere, diyabetten solunum yollarına kadar sağladığı pek çok fayda ile büyük bir öneme sahiptir.Soğan yemek kanseri önlüyor.Son yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde; düzenli olarak kırmızı soğan tüketenlerin mide kanserine yakalanma riskinin düştüğü gözlemlenmiştir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar