• 11 ay önce
  • 0 Yorum
  • 735 Görüntülenme

Soğuğa karşı cildiniz için 10 ipucu

Soğuğa karşı cildiniz için 10 ipucu

Soğuğa karşı cildiniz için 10 ipucu

Soğuk ve kuru hava, kaloriferli ve kapalı alanlarda uzun süre bulunma ve çevre kirliliği…Cildinizin kurumasına ve yıpranmasına neden olan etkenlerden sadece birkaçı. Hem sağlığımızı hem de güzelliğimizi yansıtan, dış ortamla vücudumuz arasında bariyer görevi gören derimiz, mevsimsel değişikliklerden oldukça fazla etkilenir. Bu da zamanla derimizin nem kaybetmesine ve üstelik nem kaybeden derinin yavaşça kurumasına neden olur. Peki, en önemli giysiniz olan cildimizi kışın etkilerinden nasıl koruruz? İşte kışın soğuğundan cildinizi korumanın 10 altın yolu. 

Soğuğa karşı cildiniz için 10 ipucu

Soğuğa karşı cildiniz için 10 ipucu1-Temizlik

Belki de en dikkat edilmesi gereken noktalardan biri temizlik. Gün içerisinde hemen hemen her an yaptığımız ellerimizi yıkama alışkanlığı soğuk havalarda kuruma ve çatlamalara neden olmamak amacıyla kremlerle desteklenmeli. Yüz ve vücudumuz için yine kurumaya engel olmak amacıyla kremli veya yağlı sabun ve jeller kullanılmalıdır. 

Soğuğa karşı cildiniz için 10 ipucu2- Nemlendirme

Yüz ve vücut deri tipine uygun nemlendiriciler (gliserin, vazelin, üre, laktik asit, hyaluronik asit içerenler) Her banyodan sonra uygulanmalı ve yetersiz kaldığı düşünüldüğü durumlarda nemlendiriciler daha sık sürülmelidir. 

Soğuğa karşı cildiniz için 10 ipucu3- Peeling

Kışın deri tipine göre sıklığı ayarlanarak glikolik asit, ve Retinoik asit veya salisilik asit içeren jel, krem veya maskelerle derinin ölü tabakasının yenilenmesi mutlaka sağlanmalıdır. 

Soğuğa karşı cildiniz için 10 ipucu4- Güneş koruması

Yazın sıklıkla yapılan güneş koruması kış aylarında da devam ettirilmelidir. Özellikle karda (yansıma nedeniyle) yüksek yerlerde güneşin etkisi artmaktadır. Yağmurlu havalarda bile güneş açtığında ışığa duyarlı ciltler en az 15-30 arası korumalı sprey, krem veya losyon formlarındaki koruyuculardan kullanmalıdır. 

Soğuğa karşı cildiniz için 10 ipucu5- Anti-aging

Göz damlası kullandıktan sonra gözü sürekli olarak kırpıştırmak gerekli değildir. Çünkü göze damla uyguladıktan sonra bir dakika süre ile gözü uyur gibi kapatmak gerekir. Gözün sık kırpıştıılması, gözyaşı kanalı vasıtası ile damlanın burun boşluğuna geçerek etkisinin azalmasına yol açar. 

Soğuğa karşı cildiniz için 10 ipucu6- El bakımı

Soğuk havalarda gliserin, vazelin, lanolin içeren el kremleri daha sık uygulanmalı, el sabunları kremli veya yağlı olmalı ve mümkünse dışarıda vakit geçirdiğiniz zamanlarda eldiven kullanmalısınız. 

Soğuğa karşı cildiniz için 10 ipucu7- Ayak bakımı 

Kış günlerinde kalın çoraplar, bot, çizme içinde uzun süre kalan ayaklara salisilik asit ve üre içeren pomadlar düzenli olarak uygulanmalıdır. Ayrıca mantar öldürücü maddelerin sprey, pudra, köpük, krem şeklinde uygulanması, mantar enfeksiyonlarına karşı ayakları korumaktadır. 

Soğuğa karşı cildiniz için 10 ipucu8- Saç bakımı 

Saçları soğuk hava ve çevre kirliliğinden korumak için yumuşak şampuanlar ve saç kremleri uygulanması, saçları,  tırnakları güçlendiren biotin, Çinko, demir kullanılması kışın özen gösterilmesi gereken bir diğer konudur. Unutmayın saçlar sadece güneş ışınlarının zararlı etkilerinden değil, beslenme başta olmak üzere bir çok etkenden dolayı yıprenma gösterebilir.

Soğuğa karşı cildiniz için 10 ipucu9- Tırnak bakımı

Tırnaklarda vücudumuzda bulunan diğer bölgeler gibi kışın soğuk etkisinden dolayı daha çok kırılmakta ve incelenmektedir. Elimizin kurumasını önlemek için kullandığımız el kremleri ise tırnaklarımız için yeterli olmamaktadır. Bu nedenle tırnak koruyucu kremlerin yeterli olarak kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Soğuğa karşı cildiniz için 10 ipucu

Soğuğa karşı cildiniz için 10 ipucu

10- Beslenme

Kışın cilt bakımında sağlıklı beslenmeye önem veren kişiler, ciltlerinin gereksinim duyduğu vitaminleri, antioksidanların, mineralleri ve doymamış yağları vücuda alırlar ve bu sayede kışın cilt bakımı daha etkili hale gelmiş olur. Omega-3 desteği kışın cilt bakımının etkisini arttıracaktır. Kış mevsiminin meyveleri ve sebzeleri ile birlikte tahıllı besinler de, kışın cilt bakımının daha etkili olması için sağlıklı beslenme kuralları arasında yer almaktadır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar