• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1366 Görüntülenme

Solo yaşam nedir?

Solo yaşam kavramı ilk kez Alman asıllı ABD\’li sosyoloji profesörü Eric Klinenberg tarafından ortaya atıldı. Klinenberg 2012 yılında yayımlanan \’\’Going Solo\’\’ isimli kitabında insanın aile dışında yalnız yaşama eğiliminin uygarlığın yeni bir aşaması olduğunu dile getirdi. O, bu şekilde aile kavramının giderek tarih olduğunu ve bu durumun hem kaçınılmaz, hem de olumlu anlamda ileriye dönük bir süreç olduğunu iddia ediyor. Batılı ülkelerde Klinenberg\’in bu kavramı çok popüler. Hata bu ilkelerde insanları yalnız yaşama alıştıran özel kurslar da açılmış durumda. Bu kurslarda insanların yalnız yaşamanın can sıkılması ve depresyon gibi muhtemel yan etkilerinden koruyacak yöntemler anlatılıyor. Bu trendi savunan insanların temel gerekçesi şu ki, modern insan yalnız yaşadığında kendisine ve kariyerine daha fazla yatırımda bulunabilecektir. Aksi takdirde aile, eş, çocuk ve onların günlük sorunları ve sıkntıları insanı gerçek hedeften uzaklaştırmaktadır.

Yapılan araştırmalar son 50 yılda dünyada, özellikle de gelişmiş Batılı ülkelerde yalnız yaşayanların sayısının hızla arttığını, insanların artık mecburiyeten değil kendi tercihleri dolayısıyla yalnız yaşadıklarını ortaya koyuyor.

İstatistiklere bakıldığında Türkiye\’de yalnız yaşayanların sayısında çarpıcı bir artış gözleniyor. Daha önce en çok 65 yaş üstü kişilerde gözlenen yalnız yaşama, giderek daha genç yaştakileri  de içine almaya başladı. Özellikle evlilik çağında olan yaş grupları arasında  bu trendin ağırlık kazanması gelecek adına endişe verici.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar