• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 837 Görüntülenme

Son Kullanma Tarihi Geçmiş İlaçlar

Son kullanma tarihi geçen ilaç etkinliğini kaybeder; daha da kötüsü tehlikeli hale gelir. Aşağıdaki öneriler çocuğunuza verdiğiniz ilacın taze olduğundan emin olmanızı sağlar:

Reçetesiz satılan bir ilaç aldığınızda son kullanma tarihini kontrol edin. Bu tarihten önce ilacın hepsini bitiremeyeceğinizi düşünüyorsanız daha küçük miktarda ilaç alın veya son kullanma tarihi daha ileri tarihli olanı tercih edin. Öksürük şuruplarının Fitillerin raf ömrü diğer ilaçları kıyasla daha kısadır.

Reçeteli satılan ilaçlara her zaman tarih yazılmaz; ilaç kronik bir sağlık problemi için yazılmışsa ve son kullanma tarihi kutuda yazmıyorsa eczacıya sorun ve İlacın kutusuna not edin.

Sıvı şeklindeki antibiyotiklerin hazırlandıktan çok kısa bir süre etkilerini kaybettiklerini aklınızdan çıkarmayın. 2 hafta içinde çoğu şekerli şurup haline gelir.

Kalan antibiyotikleri bir sonraki sefer kullanmayın. İstenmeyen bir etki nedeniyle yarıda kesilmemişse zaten kutudakinin hepsinin bitmiş olması gerekirdi. (Zaman zaman çocuğun kronik bir hastalığı varsa bir ilaç büyük miktarlarda yazılabilir ve gerektikçe kullanılabilir. Böyle bir durumda kalan ilacın saklanması uygundur ancak her kullanımda son kullanma tarihinin kontrol edilmesi yararlı olacaktır.)

Saklama koşullarına uyarak ilaçların raf ömrünü uzatın. Çoğu ilaç yüksek nemde veya yüksek ısılarda bozulur; yani banyodaki dolap ilaç saklamak için uygun değildir. Mutfak ve yatak odasının serin ve loş bir köşesinde ilaçlar için ayrılmış bir dolap hazırlayın. İlaçları nerede saklarsanız saklayın (vitamin/mineral hapları dahil olmak üzere) çocuğunuzun kesinlikle ulaşamayacağı bir yer olduğundan emin olun.

Bazı ilaçların buzdolabında veya soğuk bir yerde saklanması gerekebilir; bu tür uyarıları dikkate alın. Soğukta saklanması gereken sıvı bir ilacı yolculukta yanınıza almanız gerekiyorsa bir buz torbasıyla soğutun. Eğer yolculuğunuz uzun sürecekse bu tür bir ilacın çiğneme tabletine çevrilmesini tercih edebilirsiniz (ezerek çocuğunuzun meyvesine veya meyve suyuna karıştırabilirsiniz)

Son kullanma tarihi geçen ilaçları düzenli olarak dolabınızdan çıkartıp atın. Eğer bir ilacın üzerinde son kullanma tarihi yoksa ve görünümü değişmişse bozulmuş olabilir. Rengi değişmiş veya bulanıklaşmış sıvı ilaçları, sertleşmiş merhemleri ve birbirine yapışmış veya erimiş kapsülleri, parçalanmış, ufalanmış, rengi değişmiş ve daha önce kokusuzken kokmaya başlamış tabletleri atın. Bir yıl veya daha uzun süredir ilaç dolabında bekleyen ilaçları da uzaklaştırın. Tarihi geçmiş ilaçları çocuğunuz ulaşabileceği çöp sepetine değil, tuvalete atın ve sifonu çekin.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar