• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 414 Görüntülenme

Sonbaharı yatakta geçirmeyin

Sonbaharı yatakta geçirmeyin

Sonbaharı yatakta geçirmeyin!

Sonbahar denince akla ilk olarak dökülen yapraklar, yağan yağmurlar gelir. Fakat unutulmaması gereken bir diğer konu da iklimsel, sosyal ve fiziksel değişikliklere bağlı  olarak ortaya çıkan hastalıklardır. Ruhumuz gibi bedenimiz de değişen hava koşullarına uyum sağlamakta güçlük çeker ve hal böyle olunca özellikle bu aylarda üst solunum yolları hastalıkları boy göstermeye başlar. Peki neden bu aylarda en çok üst solunum yolları hastalıkları yaşanır? İşte sonbaharda bizi bekleyen hastalıklar ve nedenleri… 

Sonbaharı yatakta geçirmeyinYaz aylarının sıcak havalarını geride bırakırken sonbahara alışmak ruhsal olarak her ne kadar zor olsada fiziksel olarak da durum bunun aynısıdır aslında. Özellikle sonbahar ve kış aylarında vücut direncimizin düşmesi başta grip olmak üzere pek çok enfeksiyon hastalıklarına davetiye çıkartıyor. Kapalı ortamlarda daha fazla zaman geçirmeye başlamak bu hastalıklara yakalanmamızın en büyük tetikçisi oluyor. Bir diğer önemli etken ise tabii ki de soğuk havalar. Soğuk, kılcal damarlar da büzüşmezlerse yol açıyor ve bu da vücudun savunma elemanlarının hastalık etkenlerinin olduğu bölgeye ulaşmasında güçlüğe neden oluyor.

Sonbaharı yatakta geçirmeyin

Vücut savunmasız kaldığında ise hastalıkların hapşırma ve öksürme nedeniyle havada asılı kalan mikropların solunması bulaşmayı daha da kolay bir hale getiriyor. Sonbaharda en çok görülen ve bizi yataklara düşürensan salgın hastalıklar ise şunlar:

Bademcik iltihapları

Bademcik iltihaplarının bir kısmı aslında kronik bir hastalığın yeniden alevlenmesi olarak ortaya çıkıyor. Vücut direncinin düşük olması, bu iltihapların tekrarlanmasına yol açıyor. Boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, ateş en önemli belirtiler arasında yer alıyor. Hastalığın tedavisi için uzman kontrolünde antibiyotik kullanması gerekiyor. Özellikle çocuklarda geniz eti iltihapları, bademcik iltihabına neden olabiliyor. Geniz eti  iltihapları; burun akıntısı, geniz akıntısı ve buna bağlı olarak ortaya çıkan öksürük ve ateşle seyrediyor. 

Nezle ve Grip 

Nezle ve grip genellikle halsizlik, hapşırık, sulu burun akıntısı, burunda dolgunluk, yutma güçlüğü gibi ortak semptomlara sahip ama farklı virüslerin neden olduğu enfeksiyonlarıdır. Hapşırık, öksürük, konuşma veya  ortak kullanılan eşyalara temas etme yolu ile yayılırlar. Nezle, rinovirüslerin etken olduğu bir hastalık ve hafif seyrediyor. Grip ise, daha ani başlayan ve sıklıkla ateşin daha yüksek seyrettiği bir hastalıktır. Gripte kas ve eklem ağrıları daha yoğun, ateş ve halsizlik daha belirgin hale geliyor. En güvenilir tedavi yöntemi ise bol sıvı tüketmek ve istirahat etmek.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar