• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 530 Görüntülenme

Sörf Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sörf Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sörf Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

– Sörf yapmaya başlamadan önce ilk önem verilmesi gereken unsur denizdeki güvenlikten emin olmaktır. Hava koşullarına dikkat etmek gerekir. Tropikal yerlerde aniden gelen fırtına risk oluşturabilir. Ülkemizdeki sörf yapılan sularda orta şiddetli rüzgâra ihtiyaç vardır. Şiddetli rüzgârlarda ise dalgaları geçmek zorlaşır.
– Su sıcaklığına göre tercih edilen araç ve gereçler değişiklik gösterebilir. Sıcak iklimli sularda ‘board-short’ kullanılırken daha serin sularda ise ‘wetsuit’ kullanılmalıdır. Ayrıca eldiven, başlık ve botlar da şartlara göre tercih edilebilir.
– Dik kıralan dalgalar (hollow waves); yakalanıp, kalkış yapılması güç olan ve dikkat edilmesi gereken dalga tipleridir.
Tüp oluşturan dalga çeşitlerinden olan bu akıntılar profesyonel sörfçüleri bile zaman zaman tehlikeli durumlara soktuğundan yeni başlayanlarca tercih edilmemelidir.
– Board seçimi bir sörfçü için çok önemlidir. Yeni başlayanlar için köpük sörf tahtaları uygunken, daha profesyoneller ise genelde fiberglass boardları tercih etmektedirler. Bunun dışında epoxy sörf tahtaları damevcuttur. Fiberglass tahtalara oranla daha sağlam ancak kullanım konforu olarak onun daha gerisindedir.

Sörf Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

sörf yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Sörf Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

-Özellikle yeni başlayanlar için uzun, kalın ve geniş sörf tahtaları daha uygun olacaktır. Profesyonel bir seviyeye gelindiğinde ise daha uzun ve dar boardlara geçiş yapılabilir. Yeni başlayanlar; 50-75 kilo aralığındakiler 7.6 ft veya 7.8 ft, 75-100 kilo aralığındakiler ise 8 ft veya daha uzun boyuttaki sörf tahtalarını tercih edilebilir.
-Sörf tahtasının üzerinde daha hakim bir tavır sergileyebilmek için suya girmeden önce board üzerine mutlaka wax sürülmesi gerekmektedir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar