• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 677 Görüntülenme

Sosyal medya depresyona sebep olur mu?

Sosyal medya depresyona sebep olur mu

Sosyal medya depresyona sebep olur mu?

Bilim adamları tarafından yapılan bir araştırmada sosyal medyayı daha uzun süre kullanan gençlerin depresyona daha yatkın oldukları belirlendi. Araştırmacılar elde ettikleri sonuçların yüksek gelirli ülkelerde depresyonla mücadeleye yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Yaşları 19 ile 32 arasında değişen 1787 kişi üzerinde yapılan bu araştırmada sosyal medya kullanımı ve depresyon sebebi incelendi. Araştırmada katılımcılara en popüler on bir sosyal medya platformunun (Facebook, Twitter, YouTube, Google Plus, Instagram, Snapchat, Reddit, Tumblr, Pinterest, Vine ve LinkedIn) kullanımıyla ilgili sorular soruldu. Sonuçta ise katılımcıların her gün ortalama 61 dakika sosyal medya kullandıkları ve sosyal medya hesaplarını her hafta ortalama 30 defa kontrol ettikleri anlaşıldı. Katılımcıların dörtte birinden fazlasında yüksek düzeyde depresyon görüldü.

Araştırmanın sonuçları Nisan ayında Depression and Anxiety dergisinde yayınlanacak. Sosyal medya kullanımının ve depresyon nedeni arasında, geçirilen toplam zaman ve ziyaret sıklığı dikkate alındığında belirgin ve doğrusal bir bağ olduğu belirlendi. Mesela sosyal medyayı en az kontrol edenlerle kıyaslandığında, en fazla kontrol eden katılımcılarda depresyon riskinin 2,7 kat, sosyal medyayı toplamda en kısa süre kullananlarla kıyaslandığında, en uzun süre kullananlarda ise 1,7 kat daha yüksek olduğu beirlendi. Araştırmada bilim adamları yaş, cinsiyet, ırk, ilişki durumu, hayat koşulları, maddi gelir ve eğitim düzeyi gibi depresyonu etkileyebilecek etkenleri göz önünde bulundurdu.

Çalışmayı gerçekleştiren bilim adamlarından Lui yi Lin, araştırmanın sebep-sonuç ilişkisini kesin bir şekilde ortaya koymak için yeterli olmadığını, sonuçların sosyal medya kullanımının depresyona neden olduğu şeklinde yorumlanabileceği gibi, zaten depresif olan insanların sosyal medyayı daha fazla kullanmaya yönelme ihtimalinin dışlanamayacağını dile getiriyor.

Sosyal medya depresyona sebep olur mu?

Lui yi Lin sosyal medyada yaşıtlarının aşırı, abartılı, gerçekçi olmayan paylaşımlarına tanık olan kişilerin imrenme, kıskançlık, haset gibi duygulara ve başkalarının çok daha mutlu ve başarılı bir yaşamları olduğu şeklinde çarpık düşüncelere kapılmalarının depresyona yatkınlık oluşturabileceğini söylüyor. Aşırı sosyal medya kullanımı “internet bağımlılığı” olarak tanımlanan depresyonla da ilişkili psikiyatrik bir bozukluğa da zemin oluşturabilir.

Ancak bilim insanları tüm sosyal medya kullanımlarının aynı nitelikte olmadığını, gelecekte yapılacak araştırmalar sayesinde hangi tür paylaşımların depresyona daha çok yatkınlık oluşturduğunun belirlenebileceğini düşünüyor.

Bazı sosyal medya platformları depresyon, intihar ya da ümitsizlik gibi kelimeleri aratan kişilere “Her şey yolunda” gibi olumlu mesajlar vermeye ve yardım araması için bağlantılar önermeye başladı. Benzer şekilde Facebook bir yıl önce, kullanıcıların arkadaşlarının endişe verici mesajlarını rapor edebilecekleri bir özelliği test etti. Böyle bir durumda açılan bir pencere kişiye bir arkadaşıyla konuşmasını veya yardım aramasını öneriyor.

Kaynak: http://medicalxpress.com/news/2016-03-social-media-depression-young-adults.html

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar