• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 699 Görüntülenme

Sosyal Medya Uyku Bozukluğuna Neden Oluyor

Sosyal Medya Uyku Bozukluğuna Neden Oluyor

Sosyal Medya Uyku Bozukluğuna Neden Oluyor

Ne vakit doktora gitsek şu sorularla karşılaşırız: Nereniz ağrıyor ve ne zaman başladı, sigara, alkol kullanıyor musunuz, kullandığınız ilaç var mı, işiniz yoğun fiziksel aktiviteye ya da strese neden oluyor mu? bu ve buna benzer şeyler. Ancak yakında doktorun size “sosyal medyada çok vakit geçiriyor musunuz” diye sormasına da hazır olun. Pittsburgh Üniversitesi’nde 19-32 yaş arasında, uykusuzluk problemi olan 1788 hasta üzerinde yapılan araştırma, sosyal medya kullanımındaki yoğunlukla uyku kalitesi arasında açık bir ilişki olduğunu ortaya koymuş. İşte sonuç: Sosyal medya uyku bozukluğuna neden oluyor.

Araştırmaya konu edilen insanların yüzde 30 oranında uykusuzluk sorunu var. Gününün büyük bölümünü Facebook, YouTube, Instagram, Snapchat gibi ortamlarda geçiren ve bu platformları sıkça kontrol etmekten kendini alamayanlar ise uyku kalitesinde en aşağı sırada yer alıyor. Peki sebebi ne olabilir?

Sosyal medya uyku bozukluğuna neden oluyor…

Gün boyu sosyal medya üzerinde çok fazla vakit geçirmenin, gece uykusu üzerinde olumsuz etkilere sebep olduğu ortaya çıktı. Cihazların ekranından yansıyan mavi ışığı uyku düzenini bozduğundan daha önce birçok yerde rastlamışsınızdır. Dolayısıyla uykusuzluğun en önemli bir sebebi bu olabilir. Ancak uzmanlar bunun ötesinde yapılan ya da görüntülenen paylaşımların duygu ve düşünceler üzerindeki etkilerinin de uyku düzenine etki edebileceğine ve bunların detaylıca araştırılması gerektiğine dikkat çekiyor. Araştırmanın kapsamlı bilgisi bu linkte eurekalert.org/pub_releases/ 2016-01/uops-smu012516.php yer alıyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar