• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 572 Görüntülenme

Soya sütü mucizesi ve faydaları

soya sütü mucizesi ve faydaları

Soya sütü mucizesi ve faydaları

Arkansas Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının yaptığı çalışmalar, soya içeren besinlerin tüketilmesinin sağlığa önemli faydaları olduğunu gösteriyor. Dr. J.-R. Chen ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları The FASEB Journal’de yayımlandı.

soya sütü mucizesi ve faydaları

Soya sütü mucizesi ve faydaları

Araştırmada bir grup sıçan 24 günlük olduktan sonra 30 gün boyunca soya proteinleri içeren bir diyetle beslenmiş. Daha sonra altı aylık olana kadar standart kemirgen diyetiyle beslenen sıçanlara kadınlarda görülen menopoz sonrası kemik erimelerinin ortaya çıkması için müdahale edilmiş. İkinci bir grup sıçansa hayatları boyunca standart kemirgen diyetiyle beslenmiş ve bu sıçanlara da aynı müdahalede bulunulmuş. Sonuçlar soya proteinleriyle beslenen sıçanlarda daha az kemik erimesi olduğunu gösteriyor.

Soya sütü mucizesi ve faydaları

Araştırmacının yaptığı çalışmalar, soya içeren besinlerin tüketilmesinin sağlığa önemli faydaları olduğunu gösteriyor. Çocukların büyüdükleri zaman sağlıklı kemiklere sahip olabilmesi için sütle beslenmeleri gerektiği yüzyıllardır bilinen bir gerçek. Dr. Chen ve arkadaşları tarafından yapılan son çalışma, yaşlılıkta daha sağlıklı kemiklere sahip olmak için özellikle soya sütündeki proteinlerin yararlı olduğunu gösteriyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar