• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1378 Görüntülenme

Sporun öğrenmeye etkisi

Spor öğrenmeyi kolaylaştırır, zeka potansiyelini artırır. Günümüz çocukları iyi bir kariyer için sürekli ders çalışan robotlar haline geliyor. Oysa bunca yükün altında arada bir nefes almaları da gerekiyor. Spor çocuklara hem nefes aldıran hem de ders dışında öğrenmeyi destekleyen bir unsur olarak dikkat eçkiyor. Sporun bu katkıyı nasıl sağladığını uzmanlar şöyle izah ediyor: \’\’Çocuk spor yaparken öğrendiği bir hareketi öncelikle zihninde canlandırır, nasıl yapabileceğini anımsar ve davranışa döker. Bu da çocuğun bilişsel gelişimine katkı sağlar, sekasını daha iyi kullanmasına fırsat verir. Özellikle hareketli, öfke kontrolü zayıf, saldırgan ve kuralsız çocuklar için spor kaçnılmaz bir fırsattır. Çünkü bu tip çocuklar ancak sporla içlerindeki enerjiyi dışarıya atabilirler ve takım oyunlarıyla kurallara uymayı, disipline olmayı öğrenirler.

Yapılan araştırmalarda okul dersleriyle sosyal aktiviteyi birlikte yürüten çocukların, sadece okul derslerine çalışan, sosyal aktivite yapmayan çocuklara oranla daha başarılı ve psikolojik  olarak daha rahat oldukları gözlenmiştir. Biz, çocukların sadece başarılı olmalarını değil bunun yanında ruhsal bakımdan da sağlıklı bireyler olarak yetişmelerini hedefliyoruz. Öğrenmede \’kaygı\’ önemli bir detaydır.

Birçok çocuk görürüz, çok zekidir, başarılıdır; fakat kendini ifade edemez ya da kaygıdan ne yapacağını bilemez ve ağlamaya başlar. Böyle yetişirse de hayatta geri planda kalır. İşte spor özellikle kaygı azaltmada bize son derece yardımcı olur. Kaygısı az olan çocuklar hayatta ve öğrenmede daha başarılı olur. Bunun yanında çocuklar sadece okulla ve dersle ilgilenerek zekalarının bir bölümünü çalıştırırken sporla ya da sosyal aktiviteyle birlikte kalan zeka potansiyelini de kullanmış olurlar.

Koşmak, atlamak, zıplamak her çocuğun yapmak istediği şeylerdir. Onların bu güdülerini bastırmak, fıtratlarına aykırı davtanmalarını beklemektir. Çocuklarımızın hareket etme arzusuna \’\’Uslu dur!\’\’, \’\’Ders Çalış!\’\’ gibi gibi gerekçelerle gem vurmaya çalışmamız ne yazık ki beklediğimiz sonuca ulaştırmaz bizleri. Zira bir çocuk uslu durmayarak, dersten kaçarak farklı dünyalara vakıf olur. Bu durum ise onların hem mukayese yeteneğini hem de sezgisini daha kuvvetli hale getirir. Spora bu gözle baktığımızda önemini daha iyi anlayacağımız kesin.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar