• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1061 Görüntülenme

Stres Atmak İçin Neler Yapılabilir?

Stres Atmak İçin Neler Yapılabilir?

Stres atmak için egzersizin çok önemli olduğunu herkes bilir. Ama belki de bilmediğiniz bir nokta var: Egzersiz kan dolaşımınızı hızlandırır, stres hormonu ve yağ-dostu kortizolü daha çabuk böbreklere taşır ve sisteminizden dışarı atar. Kortizolün özellikle iç organ yağı depolaması için bedeninize sinyal verdiğini unutmayın; böylelikle yağ asitleri dolaşım sisteminize girince kolesterol ve ensülin düzeyleri yükelir ve kalp rahatsızlıklarıyla diyabetin yolu açılır. Yapılan bir çalışma haftada üç kez on sekiz dakika yürümenin hormon düzeyini yüzde 15 düşürdüğünü göstermektedir.

Stres Atmak İçin Neler Yapılabilir?

Stres atmak sanıldığı kadar zor değildir ancak bazen de kolay olmayabilir. Bu durumda bir düzen oluşturmalısınız ve kendinize bir program yapmalısınız. Programa sadık kalmak şartıyla kesinlikle fırsatları değerlendirmelisiniz. Tabii ki sürekli böyle bir fırsata sahip olamayabilirsiniz.

Stres Atmak İçin Neler Yapılabilir?Ayrıca stresi atmak için yapılabilecekler şunlardır; Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın. Evde ya da iş yerinde olabilirsiniz. Stres altında olduğunuzu hissettiğiniz anda pencereleri açabilir ve bulunduğunuz ortamın temiz hava almasını sağlayabilirsiniz. Kısmen de olsa bu sizi rahatlatacaktır. Şayet yeterli gelmediyse ortamdaki bazı eşyaların yerlerini de değiştirebilirsiniz. Farklı bakış açısı ve farklı görünüm sayesinde bambaşka düşüncelere ve ruh hallerine sahip olursunuz. Şayet bulunduğunuz yerde havalandırma şansınız yoksa dışarı çıkın ve hava alın. Bu kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Hatta bazı nefes alma tekniklerini de kullanarak stresi atmaya ve stresi yenmeye çalışabilirsiniz. Aynı zamanda küçük egzersizler de yapabiliesiniz. Bedeniniz hareketlendikçe içinizdeki stresi atma olanağı artış gösterir. Kalp atışlarınızın ve kan akışının hızlanmasıyla daha fazla nefes alırsınız.

 

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar