• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 537 Görüntülenme

Stres nasıl hastalık yapıyor?

Stres nasıl hastalık yapıyor?

Stres nasıl hastalık yapıyor?

Stres baskı yaratan durum ve şartlara bireysel ve kişisel bir tepkidir.Stres bir dış baskı değil belirli uyarı veya stres kaynağına psikolojik bir tepkidir. Strese karsı vücudun reaksiyonları vücudu ayakta tutan, “savaşma veya kaçma” cevabı olarak bilinen ve otomatik olarak gerçekleşen eylemlerdir.Bu tehlike esnasında vücutta kalp atışlarının hızlanması, gözbebeklerinin büyümesi, kandaki şeker miktarının artması gibi bir takım değişikler olmaktadır. Tehlike geçtikten sonra bu tepkiler normale dönmektedir.

Stres nasıl hastalık yapıyor?

Hastalığa karşı verilen duygusal ve zihinsel tepki hastalığın iyileşmesinde ilaçtan daha önemlidir. Çünkü vücudumuzdaki kan şekerinin belli bir denge içerisinde tutulması gerekiyor. Açlık halinde, kan şekerinin 80-110 sınırlarının altına ya da üstüne çıkmaması için organizma insülin salgılayarak ya da çeşitli tepkilerle bu dengeyi korumaktadır. Aynı denge nöropsikolojik yapımız için de geçerli olmaktadır.İşte stres bu dengeyi bozduğunda çeşitli beyin hormonları ile (buna stres hormonları denir) sinir sisteminin çalışması dengelenir.
Stresin oluşmaması, sinir sisteminin ölümü demektir. Buna karşın aşırı bir uyarı olursa, uyum kapasitesi aşıldığında stres hastalıkları ve hatta ölümler ortaya çıkabilir.
Bilindiği gibi doğal afetlerde, afette yaralanmayan insanların iki üç gün içerisinde kalp krizinden öldüğü görülmektedir. Stresin mutluluktan da öldürdüğü biliniyor. Önemli olan hastalık değil hastalığa vücudun verdiği tepki ve cevaptır. Tıp fakültelerinde temel öğretilerden biri de “Hastalık yok hasta var” öğretisidir. Her hastalık için bedensel yanıt farklılıkları önemli ayrıntılardır.

Stres nasıl hastalık yapıyor?

Stres nasıl hastalık yapıyor?

Bedenimiz stres karşısında çok karmaşık tepkiler geliştirir. Solunum ritmimiz artar böylece daha çok oksijen sağlanır, kalp ritmimiz artar, böylelikle metabolizma kamçılanır. Beyin ritmi hızlanır ve akabinde uyanıklık artar. Oksijen ve şekerin artışıyla kaslar uyarılır. Bağışıklık sistemi uyarılır ardından savunma hücreleri ortaya çıkar.Glukoz ve yağ asitleri stres yoluyla kana karışmasını hızlandırarak vücuda enerji sağlar, şayet uzun süre salgılanırsa enerji depoları boşalır ve yorgunluk, bitkinlik başlar.
Stresin Yol Açtığı Rahatsızlıklar

Çok doyurucu olmasa dahi, stresin yol açtığı sağlık sorunlarını fizyolojik zihinsel ve duygusal sorunlar olarak üç grup altında toplamak mümkündür .
Fizyolojik olarak kardiyovasküler hastalıkları, seker hastalığı ve hipertansiyon ile stres arasında ilişki olduğu ileri sürülmüştür.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar