• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1071 Görüntülenme

Stresin İlacı: Kahkaha Terapisi

Depresyon ve stres günümüzün en çok görülen sorunları arasında yer alıyor. Stres, bireylerin bedensel ve ruhsal sınırlarının tehdit edilmesi ve zorlanması durumunda ortaya çıkar. Bir gerginlik durumudur.  Bu sorunlara karşı en etkili yöntemler arasında “Kahkaha Terapisi” gösteriliyor.

Kahkaha Terapisi nedir? Kahkaha Terapisi, 1995 yılında Hindistan\’da tıp eğitimi almış olan Madan Kataria ile terapi hocası olan eşi Maduri Kataria tarafından planlamış ve organize edilmiştir. Bu terapi ismini gevşeme, gülme ve nefes egzersizlerinin birleşiminden almıştır.  Kahkaha Terapisi, kahkaha ile nefes tekniklerini birleştiriyor. Böylece karın kaslarınızı kullanarak soluyabiliyor ve diyaframınızı eğiterek kahkaha atabiliyorsunuz.

Küçük bir kahkaha bile insan yaşamını uzatabiliyor. Basit bir kahkahanın insan vücudunda ve beyninde meydana getirdiği etki mucize gibi.

Kahkaha Terapisi Nasıl Yapılır? Kahkaha Terapisi dört bölüm halinde yapılır. Bu bölümler nefes egzersizleri, kahkaha egzersizleri, meditasyon ve gevşeme şeklindedir. İçinizde kahkaha atmak gelmediği zamanlarda bile doğru tekniklerle kahkaha attığınız zaman beyin tarafından gerçeğinden ayırt edilemiyor. Böylece kahkahanın vücuda olan bütün faydalarından yararlanabilirsiniz. Düzenli olarak kahkaha terapisi yapıldığı zaman  gülmek bir alışkanlık haline geliyor. Dolayısıyla bu alışkanlık sağlığı olumlu etkiliyor. Kahkaha terapisinin grupla yapılması daha etkili oluyor.  Bu terapi iletişim sorunları yaşanan aile bireyleriyle, iş arkadaşlarıyla birlikte yapıldığında çok etkili ve faydalı sonuçlar veriyor.

Günümüzde birçok şirket yöneticilerin ve elemanların stres atmalarını, daha üretken, kendine güveni olan, iyi ilişkiler kurabilen ve mutlu kişiler olmalarını sağlamak için kahkaha terapisini uyguluyor.

Kahkaha terapisi konferanslarda veya gruplarda kişilerin  daha kolay kaynaşmasını sağlamak için uygulanabilirken, yoğun geçen eğitimlerde verilen aralarda da uygulanarak bireylerin tekrar öğrenebilmeye hazır hale gelmeleri sağlanıyor.

Güldüğümüz zaman kol, bacak ve göğüs kaslarımız harekete geçer, yüz ifademiz değişir.  Gülmek stres attırır, sosyalleştirir, depresyonu yener. Gülmek kişileri daha umutlu bireyler olmaya teşvik eder. Gülmenin faydaları araştırmalarla sabitlendiği için tüm dünyada kahkaha konusunda kurslar açıldı ve dersler veriliyor. Hindistan\’da yaklaşık 400 tane kahkaha kulübü bulunuyor.

Oxford Üniversitesi bilim adamlarına göre kahkaha sadece endorfin salgılanmasını sağlamakla kalmıyor , bunun yanında ağrıyı da azaltıyor.

Kahkaha atmak otonom sinir sistemine etki yaparak stres hormonlarının salınımını olumlu yönde etkiliyor. Ayrıca gülme eylemi yemeğe olan düşkünlüğü azaltıyor. Yapılan araştırmalara göre mutlu insanlar mutsuz insanlara göre daha formda ve zayıftırlar.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar