• 3 sene önce
 • 0 Yorum
 • 600 Görüntülenme

Stresin potansiyel kaynakları

Stres birçok kaynaktan gelebilir: hayat şartları (ilişkilerdeki, mali hayattaki değişiklikler, sevdiğiniz birini kaybetmek); kimyasal ve çevresel etkiler (hava, gürültü, yemek); olumlu olaylar (düğünler, tatiller); yaşam tarzı ya da duygusal etmenler (kaygı, korku, katı inançlar, teslim tarihleri); ilişkiler (iletişim karmaşası, kişisel ilişkilerdeki sorunlar); iş kaygıları (işi kaybetme, mecburi işsizlik, kafa karıştırıcı sorumluluklar). Stresin diğer bir temel ama fark edilmeyen kaynağı da kişisel mantıktır.

Hayat talepleri stresi arttırmada önemli bir potansiyeldir. Aşırı trafik, hırçın insanlar ve işyerindeki aşırı talep ve beklentiler stresi tetikleyebilir. Eşinizle, çocuğunuzla veya yakın arkadaşlarınızla ilişkilerinizdeki talepler stres kaynağı olabilir.

Üzerinden çok zaman geçmiş olsa da stresin genel yaşamsal olaylardan doğan kaynaklarını inceleyen bir bakış açısı, 1970\’lerde Washington Üniversitesi\’nde Thomas H. Holmes ve Richard Rahe tarafından öne sürüldü. Onlara göre stres yaratan en önemli olay:

 1. Eşin ölümü
 2. Boşanma
 3. Ayrılma
 4. Hapse girme
 5. Bir aile yakınının ölümü
 6. Yaralanma veya hastalık
 7. Evlilik
 8. İşten kovulma
 9. Ayrılan eşle uzlaşma çabası
 10. Emekliye ayrılma

Yakın zamanlardaki çabalar bu \’\’En önemli On\’\’u değiştirmeye yetmedi. Fakat birçok insan uluslar arası politika gerginlikleri ve terör sebebiyle stres yaşıyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar