• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 455 Görüntülenme

Su alırken dikkat etmemiz gerekenler

Su alırken dikkat etmemiz gerekenler

Su alırken dikkat etmemiz gerekenler

İhtiyaçlarımız arasında en temelde bulunan su, hayati öneme sahiptir. Canlılar asırlar boyu yeryüzüne inen bu rahmetle hayatını devam ettirmiş; su, yaradılışımızın özünü oluşturmuştur. Bu şekilde baktığımızda suyun bizim için ne kadar önemli ve ne kadar değerli olduğunu görebiliriz. Ancak günlük hayatımızda suya verdiğimiz değeri sorgulamamız da gerekir. Çünkü bu nimete hürmet etmek için ekmeği atmaktan nasıl çekiniyorsak suyu da israf etmekten öylece çekinmemiz lazım.

Su alırken dikkat etmemiz gerekenler konusunda az çok bir fikre sahibiz. Ancak bir de “hangi sulardan uzak durmalıyız?” bunu bilmekte fayda var.

Su alırken dikkat etmemiz gerekenlerKapitalizmin en önemli göstergelerinden biri olan ve doğada rahatlıkla bulabileceğimiz temel ihtiyaçlarımızı ambalajlayıp bize sanki en temizi ,en güzeli olarak sunması. Eskiden insanlar evlerinin önündeki kuyudan su çekip tüketen, her çeşmeden güvenle su içerdi, fakat zamanla suyu marketlerden almaya; damacana sularına, pet şişelere rağbet etmeye başlandı. Suyun şişeye girme sürecini artık tartışmaya bile gerek yok. Şimdi gelinen noktada şu soruya cevap arıyoruz: Damacana su alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Piyasada gündeme gelen birçok su markasında koliform bakterisi yani dışkı yoluyla bulaşan bir bakteri bulunduğu haberleri son dönemlerde biz tüketicileri epey endişelendirdi. Özellikle de büyük firmaların içlerinde bulunduğu bu su markaları, evlerimize sağlığımızı tehdit eden damacana şişeleriyle girdi.

Su alırken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

Doğal kaynaklarımız olan doğal ve sağlıklı suların hayatımızda olması hepimizin dileği ancak aldığımız su şişelerinde dikkatimizi çeken bazı hususlar bulunuyor. Bunlar öncelikle doğal kaynak suyu ve arıtılmış (işlenmiş) su. Aslında fark bir gözle görülecek kadar büyük ama çoğu zaman önemsemiyoruz. Peki; Su alırken nelere dikkat etmemiz gerekir?

Su alırken dikkat etmemiz gerekenler

Su alırken dikkat etmemiz gerekenler

Şayet marketten su alıyorsanız üzerindeki üretim tarihine dikkat etmelisiniz. Aldığımız tarihe en yakın olan tarihteki suyu seçmeye çalışın; tarihlere bakarken 2 gün önce üretilen suyu seçin.

Mümkün mertebe plastik şişeli suları tercih etmeyin. Onun yerine paslanmaz ve cam, polipropilen şişe tercih edin. Su güneş ışığı altında kalmışsa asla almayın. Suyu alırken mutlaka güneş ışığına doğru kaldırın. İçinde bir şeyler hareket ediyorsa o suyu almayın.

Su seçerken sanayinin ilerlemiş olduğu yerlerden gelen suyu tercih etmeyin. Nakliyesi bulunduğunuz bölgeye yakın olan ve kurumsal firmaların suyunu tercih yapın. Çeşme suyu ve devlet tarafından analiz edilen doğal kaynak suları denetlenmiş olabilir. Ruhsat sonrası denetime hiç tabii olmamış da olabilirler. Bu sebeple kurumsal firmaları seçmek çok önemlidir. Bunun yanında arıtma cihazı alıp, evinizde kendi sağlıklı suyunuzu kullanabilir ve içebilirsiniz.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar