• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1077 Görüntülenme

Takma kirpiklerin zararı var mı?

Takma kirpikler uzun yıllar boyunca kadınların başvurduğu makyaj hilelerinin başında yer alıyor. Aslında takma kirpikler zayıf ve cansız kirpikleri olan kadınlara önerilirken günümüzde artık herkes tarafından tercih edilen bir yöntem olup çıkmıştır.

Takma kirpikler bakışları tamamen değiştirdiği ve güzelliğe güzellik kattığı için tercih edilirken zararları ne yazık ki göz ardı ediliyor. İlk başlarda emek zahmet uğraşa uğraşa takılan takma kirpikler zaman içerisinde elin alışması sonucunda daha pratik bir uygulamaya dönüşebiliyor. Eğer sadece özel gün ve gecelerde takma kirpik tercih ediyorsanız çok fazla risk altında değilsiniz ancak takma kirpik kullanımını gündelik hayatınıza kadar indirgediyseniz o zaman bilmeniz gereken ciddi problemler var demektir.

Mesela takma kirpik kullanımı sonrasında kirpiklerinizde dökülme, gözlerde yaşarma ve kızarıklık hatta görme bozukluklarına sebep olabilmektedir. Bu rahatsızlıkların asıl kaynağı takma kirpiklerin sabitlenmesi için kullanılan yapıştırıcılardan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle ne olursa olsun kirpikleri yapıştırırken orjinal yapıştırıcısını kullanmaya özen gösterilmelidir. Daha sağlam olur düşüncesi ile farklı yapıştırıcılar kullanmak yukarıda saydığımız rahatsızlıklara davetiye çıkarmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Takma kirpik kullanan kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus kirpiklerin kullanım ömürleridir.  Taktığınız kirpikleri gün sonunda çıkarıp öyle uykuya dalmanızda da fayda vardır.

Yapılan araştırmalar sonucunda takma kirpik kullanıcılarının karşılaştığı belli başlı problemler şöyle sıralanmaktadır.

Kirpiklerin takılıp çıkarılması sırasında kişinin kendi kirpiklerine zarar vermesi, kirpiklerin dökülmesi…

Takma kirpiklerin sık kullanımı sonucunda kişinin kendi kirpiklerinin uzamasının engellenmesi

Özellikle sentetik ve düşük kaliteli takma kirpiklerin uzun süre kullanımlarında kanserojen riskinin ortaya çıkması

Hassas bünyeli kişilerde takma kirpik yapıştırıcısından dolayı oluşan alerjik reaksiyonlar

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar