• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 810 Görüntülenme

Tavla Nedir ve Nasıl Oynanır?

Tavla Nedir ve Nasıl Oynanır

Tavla Nedir?

Tavla oyunu yüzyıllardan beri oynanan ve hayatımızda önemli yeri olan bir masa oyunudur. Atılan zarlara göre oynanan oyunda şans faktörü ön planda olsa da aslında gelen zarlara göre belirli bir strateji yapmak zorunda kalıyor insan. Tavla oyunu çoğu zaman büyük risklere girmek zorunda kaldığımız bir yapıya da sahiptir.
Tavla oyununda esasında her bölgenin bir anlamı mevcuttur. Tavlanın oluşturulması aslında zaman kavramından yola çıkılarak oluşturulmuş ve oyunun kuralları da buna göre meydana getirilmiştir.
Tavlada toplam 15’er pul bulunmaktadır. Bunlar siyah ve beyaz olmak üzere karşılıklı oyuncular tarafından oynanır. Bu pulların anlamı bir ayda bulunan 15 gün ve 15 geceye olan atıftır. Tavlada karşılıklı bulunan toplam 12 hane bir yılda bulunan ay sayısını simgelemektedir ayrıca  karşılıklı bulunan 24 bölme de günün 24 saatini temsil etmektedir. Milattan önce 3000 yılına kadar dayanan Tavla oyunu Osmanlı’da 1400’lü yıllarda yaygınlaşmaya başlamış ve günümüzde en çok oynanan masa üstü oyunlardan birisi olmuştur. Tavla nedir sorusunu yanıtladıktan sonra şimdi gelelim;

Tavla Nasıl Oynanır?

Tavla oynarken zar atıldığında bir çok terim duyarsınız. Dü-Şeş (6-6), Hep-Yek  (1-1) ve Penc-ü Se (5-3) gibi olan bu terimler toplam 21 tane olan zar kombinasyonlarının her birisi için farklı olmakla beraber dilimize Farsça’dan gelmiştir. Toplam 4500 civarında hamle ihtimali bulunan tavla oyunu şans, strateji ve risk faktörlerinin bir araya gelmesiyle oynanır.

Tavlanın oyun tahtası 24 haneden oluşmaktadır.Oyunun başında oyuncu 15 pulunu tavla tahtasına yerleştirir.Tavla oyununun amacı pulları tahtanın diğer tarafına getirmektir. Bunu yaptıktan sonra da rakip pullarını toplamadan önce tüm pulları toplamak gerekiyor. Tavla tahtasından bütün pullarını ilk olarak toplayan oyuncu böylece oyunu kazanmış olur.

Tavla Oyun Kuralları

Tavla iki zarla oynanmaktadır. Oyuna hangi oyuncunun başlayacağını belirlemek için karşılıklı birer zar atılır. Büyük zar atan oyuncu oyuna başlama önceliğini kazanmış olur. iki zarı tekrar alıp yeniden atarak ilk hamlesini yapar ve zar atışı sırayla yapılır.
İki ya da daha fazla pul üstüste getirirse buna kapı denir ve rakip bunun üzerine gelemiyor.
Bir hanede tek pul bırakılırsa, rakip o pulu vurabilir. Pul kırık sayılır ve oyuna tekrar girebilmesi için zar atarak rakip oyuncunun ev sahasında boş bir haneye girmesi gerekir. Tavlada oyuncu iki zarı da oynamak zorundadır, ister önce küçük zarı isterse önce büyük zarı oynayabilir.Birini oynayamıyorsa o zaman önce büyüğünü oynamak zorundadır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar