• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 3438 Görüntülenme

Teknoloji yalnızlığı gidermiyor

Psikologlar, insan kişiliğinin ve duygularının, içinde yaşadığı zamandan ve çağa hakim olan yeniliklerden etkilenmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtiyor. Buna rağmen sosyal çevrenin ya da medya-iletişim olanaklarının, çok daha sağlıklı bir etkileşim içinde bulunulabilen aile hayatının yerini dolduramayacağının altını çiziyor.

Çağa hakim olan teknoloji merkezli yaşam, tek başına kurulan bir hayat tarzını destekleyip, bireyin yanlızlığını gideriyor görünmektedir. Oysa sosyal paylaşım alanlarında arkadaşlarla geçirilen saatler, iletişimin tam anlamıyla gerçekleşmediği zamanlardır. Bunlar insan doğasının temel ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamaz. Diğer canlılarla gerçekçi bir iletişimin olmadığı bir dünya, biyolojik doğası gereği kişiyi bir süre sonra tatmin etmeyerek mutsuz kılacaktır.

İnsanlara karşı duyulan güvensizlik, kendi ailesinde var olan kopuk aile ilişkileri, boşanmaların artması, kolay kurulup kolayca yıkılan ilişkiler, kişinin aile hayatı ve evliliğe dair inancını yitirmesi, benmerkezcilik ve başkasının sorumluluğunu almaktan kaçınma gibi sebepler yüzünden insanlar evlilik fikrine sıcak bakamayabiliyorlar. Evlenecek maddi durumun olmamasının yanı sıra, aile baskısından ya da problemlerinden kaçmak adına solo yaşamı tercih edenler de bulunabiliyor.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar