• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1551 Görüntülenme

Teknolojinin zararları kısaca

Günümüzde hayatımızı çok kolaylaştıran teknolojinin zararlarından haberdar mısınız? Aslında teknolojinin tahmin ettiğinizden çok daha fazla zararı vardır. Teknolojinin zararları içerisinde hem fiziki hem ruhsal zararlar bulunmaktadır. İşte Teknolojinin neden olduğu çevre kirliliği dahil, yol açtığı tüm sorunları şöyle sıralamak mümkün:

Teknolojinin Zararları

Teknoloji geliştikçe faydaları olduğu gibi çok fazla zararları da vardır. Teknoloji ürünlerinin neredeyse tamamı elektrikle çalışır. Elektrikle çalışan her bir alet elektromanyetik alanlar oluşturur. İnsan beynide kendine ait bir elektromanyetik alanı vardır. Çünkü sinirler nöronlar aracılığı ile elektriksel uyarıları beynin çeşitli yerlerine ulaştırarak çalışırlar. İşte bu nedenle de günlük hayatta kullandığımız her elektrikli cihaz mutlaka bizi olumsuz etkilerler. Mesela cep telefonu ile bize en az zarar verecek şekildeki konuşma süresi doktorlara göre günlük azami 5 dakika olarak açıklanmıştır. Tabi bu 5 dakika süresince telefonun yaydığı elektromanyetik dalga miktarı maksimum seviyesine çıkar ve insanın beyin ısısının artmasına neden olur. Beyindeki bu manyetik düzensizlik, uzun vadede beyin hücrelerinin ölmesine ve özellikle kulaktaki birtakım organların görevini yitirmesine yol açmaktadır. Bu da duyu kaybı ve denge bozuklukları gibi etkilere neden olabilmektedir.
Günlük yaşamımızda kullandığımız bluetooth cihazlar, kablosuz ürünler (modemler, fareler, klavyeler, oyun kumandaları gibi), televizyonlar, crt ve lcd monitörler dahil birçok alet oluşturdukları manyetik alan miktarlarına göre insan vücudunu ve kimyasını olumsuz etkilemektedir.
Benzer olarak yüksek gerilim hatları yakınındaki evlerde yaşayan çocuklarda Amerikan Bilimler Akademisi tarafından yapılan incelemelere göre lösemi görülme riskinin diğerlerine göre 1.5 katı fazla olduğu tespit edilmiştir. Yapılan epidemiyolojik çalışmalar yüksek gerilim hatları ve elektrikli aletlerin kanser riskini artırdığını göstermektedir.Kısacası gün içinde teknolojiden yararlandığımız ölçüde giderek artan oranlarda zarar görmekteyiz. Baz istasyonlarına veya büyük çanak antenlere yakın yerler de manyetik kirlenmenin fazla olduğu bölgeler arasındadır.
Bu nedenlerden dolayı teknolojiyi mümkün olduğunca ve sadece olmazsa olmaz önemli ihtiyaçlarımız için kullanıp, özellikle cep telefonu görüşmelerimizi kısa tutmaya ve cihazı mümkün olduğunca kendimizden uzakta bulundurmaya özen gösterelim.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar