• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 895 Görüntülenme

Telefon hafıza kartına format nasıl atılır?

İlerleyen teknoloji ile birlikte telefonlar günlük hayatımızın çok önemli parçalarından biri haline geldi. Kullandığımız telefonlarda bazı sorunlar yaşanabiliyor ve teknik müdahaleler gerekebiliyor.

Telefonunuza format atma ve fabrika ayarlarını geri yükleme işlemlerini yaparken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar bulunuyor. Telefona format atma işlemini anlatmadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedelim.

Öncelikle bütün verilerinizi en iyi biçimde yedeklemeniz gerekiyor. Yedekleme işleminde problem yaşanması durumunda oluşacak kayıplara karşı hafıza kartını da yedeklemeyi unutmayın.

Operatörünüzle telefonunuzun bağlantısını kontrol edin. Yurtdışından getirilmiş olan ve farklı bir yazılımla çalışan telefonlarda format atıldıktan sonra telefonun hattı tanıyıp tanımayacağının kontrol edilmesi gerekiyor.

Şimdi de telefonda fabrika ayarlarına nasıl döneceğinizi anlatalım.

iPhone için fabrika ayarlarına dönme: Bütün verilerinizi iCloud ya da iTunes hesabınıza yedeklediğinizden emin olun. Daha sonra şu adımları uygulayın: Ayarlar –> Genel –> Sıfırla –> Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil. Bu işlemi yaptıktan sonra Mevcut bir kimliğim var seçeneğini kullanarak verilerinizi geri yükleyebilirsiniz.

Android için fabrika ayarlarına dönme: Formatlama işlemini yapmadan önce mutlaka hafıza kartını ve SIM kartınızı telefonunuzdan çıkarın. Yedekleme işlemini gerçekleştirin. Bunları kontrol ettikten sonra şu adımları uygulayın: Uygulamalar –> Ayarlar –> Gizlilik –> Fabrika Ayarlarına Dön –> Evet.

Android cihazlarda diğer bir seçenek ise donanım olarak format atmaktır. Kurtarma ekranına geçmek için Güç Düğmesine ve Ses kısma düğmesine aynı anda basın. Daha sonra format atabilirsiniz.

Format işlemi bittiğinde telefonunuzu açın ve dosya yöneticisi ile rehberdeki bilgilerin silinip silinmediğini kontrol edin. Sonra yedek dosyaları telefonunuza aktarın ve SIM kartınızı takın.

 

Şimdi de hafıza kartına nasıl format atacağınızdan bahsedelim.  Hafıza kartınızı kart okuyucu ile bilgisayarınıza takın. Bilgisayarım bölümünde hafıza kartınızı görmek için bekleyin. Sonra hafıza kartınıza sağ tıklayın ve Biçimlendir seçeneğine tıklayın. Aşağıda gördüğünüz gibi bir menüyle karşılaşacaksınız. Başlat seçeneğine tıklayın ve hafıza kartınızı biçimlendirin.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar