• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1102 Görüntülenme

Telefonum çalındı ne yapmalıyım?

Cep telefonu çalınanlar ne yapmalı

Cep telefonları akıllandıkça değerleri de artıyor. Hal böyle olunca akıllı telefonlar hırsızlar için bir gözde haline geldi. Sizin de telefonunuz çalınabilir ya da telefonunuzu kaybedebilirsiniz. Peki bu durumda ne yapacağınızı biliyor musunuz?

Telefonunuz çalınırsa ya da telefonunuzu kaybederseniz cihazı iletişime kapattırabilmek için Bilgi ve İhbar Merkezi’ni aramanız gerekiyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde ihbar merkezinin telefon numarası  0312 294 94 94. Bu merkez 7 gün 24 saat hizmet veriyor.

İhbar merkezine IMEI numaranızı, kimlik bilgileriniz ve telefonunuzu en son kullandığınız zamanı bildirmeniz gerekiyor. Verdiğiniz bilgiler doğrulandığında telefonunuz siyah listeye alınıyor ve cihazın başka birine ait bir SIM kart takılarak kullanılmasına engel olunuyor.

Telefon kapatılmadan önce cihazın çalıntı olduğu ve cihazın en yakın kolluk kuvvetine teslim edilmesi yönünde yasal uyarı mesajı gönderiliyor.

Bu işlemin hızlı yapılabilmesi için telefonunuzun IMEI numarasını bilmeniz gerekiyor. Bu nedenle telefonunuza ait IMEI numarasını mutlaka bir yere kaydedin.

Bir de telefonunuzda bulunan kendi SIM kartınızın kullanılmasını engellemeniz gerekiyor. Bunun için de GSM operatörünüzü arayarak hattınızı kapattırmalısınız.

Cihazı tekrar kendisine iletilen veya bulunan kişilerin telefonunu hangi yolla kapattırdı ise aynı yolla tekrar iletişime açtırması gerekiyor. Yani telefon ile ihbarda bulunulduysa yine Bilgi İhbar Merkezinin aranması, savcılık talimatı ile ihbarda bulunulduysa cihaz bulununca yine savcılığa başvurulması gerekiyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar