• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 865 Görüntülenme

Televizyonu doğru izlemek için uyarılar

Günümüzde çocuklarla televizyon arasındaki ilişkiyi incelemenize pek gerek yoktur; çünkü medyada bu konu detaylarıyla yeteri kadar işleniyor. Bütün dezavantajlarına rağmen televizyon çocuğu başka yerde bulamayacağı bir aleme; görüntüler, sesler, insanlar aracılığıyla götürür. Çocuklar televizyon sayesinde farklı alemlere yolculuk yaparla, geçmişe ve geleceğe yönelirler ve çeşitli bilimler hakkında da bilgi edinirler. Aşağıda vereceğimiz 10 uyarı ile en az riskle birçok faydayı sağlayabilirsiniz:

1. Televizyon izleme hususunda sınırlama getirmek için çocuğun okul çağına gelmesini beklemeyin bu işi daha da zorlaştırır. Peki nasıl sınırlamalar koymak gerekiyor? 2 yaşından önce bir çocuğun televizyona pek ihtiyacı yoktur. 2 yaşında günde yarım saat televizyon izlemek ona yeterlidir. üç yaşına geldiğinde günde bir saat televizyon istemesine -özellikle de hava dışarda oynamak için müsait değilse- izin verebilirsiniz. Ama bundan daha fazla televizyon seyretmesi çocuk için iyi değildir.

2. Sınırları koyun ve uygulayın. Sınırları koymak ve bunları uygulamak farklı şeylerdir. Belli bir süre televizyon izledikten sonra tam saatinde televizyonu kapatmanız ve ondan sonra çocuğunuzun ilgisini başka yerlere çekmeniz gerekir. Televizyondan hemen sonra yapılacak uygun bir aktivite çocuğun televizyona daha fazla alışmamasını sağlar.
Elbette tüm kuralları istisnası vardır ve çocuk hastaysa, uzun bir süre sakin kalabilmişse veya çocuğun en sevdiği programlar oynuyorsa çocuğa biraz daha fazla zaman tanıyabilirsiniz. Ancak kurallara bağlı kalın ve bunların bir istisna olduğunu anlamasını sağlayın.

3. Televizyonu izleme Zamanlarını belirleyin. Yemek saatlerinde televizyonu açmayın (ailenin bir arada olduğu saatler); ayrıca oyun saatlerinde, aile toplantılarında, tatil günlerinde de televizyonu kapatın.

4. Televizyonu beraber seyredin. Çocuklar aileleriyle televizyon seyrederken daha az trans durumuna geçerler ve gösterilenler ile ilgili etkileşim kurmak mümkündür. Televizyon izlerken siz kendi işlerinizi yapabilirsiniz. Çocuğu televizyon başında yalnız bırakmanız onu yabancı etkilere açık bırakmanız anlamına gelir; beraber seyretmeniz hatalı bilgileri düzeltmenizi, reklamları kontrol etmenizi ve paylaştığınız veya paylaşmadığınız değerleri sorgulamanızı sağlar. Bazen çocuğunuzu TV başında yalnız bırakabilirsiniz ancak bu her zaman olmamalıdır.

5. Televizyonu daha etkileşimsel hale getirin. Televizyondaki karakterlerin resmini yapın, favori programlarda yapılanları tekrarlayın ve aranızda tartışın, olaylarla ilgili sorular sorarak çocuğunuzla beraber yorumlar yapın. Çocuğunuzun televizyondaki karakterlerle birlikte şarkı söylemesini, dans etmesini, resim yapmasını teşvik edin. Televizyonla beraber şarkı söylemek ve dans etmek aktif katılımı güçlendirir. Çocuğunuzun televizyondaki program hakkında görüşlerini bildirmesi de eğitimsel bir fayda sağlar.

6. Televizyonu çocuğunuza ilgi gösteremediğiniz zamanların yerine geçecek bir şey olarak kullanmayın. Sürekli konuşan, çocuğunuzun sorularını asla yanıtlamayan ve çocuğunuzun endişelerini gidermeyen bir bakıcı tutmazsınız. Ama televizyonu bakıcının yerine koyduğunuzda bunu yapmış olursunuz. Sadece mutlak gereksiniminiz olduğunda bu yola başvurun. Ayrıca televizyonu çocuğunuzu sakinleştirmek ve neşelendirmek için de kullanmayın. Çocuğunuzun sorunları ve soruları olduğunda onunla konuşmayı deneyin.

7. Televizyonu ödül veya şantaj amacıyla kullanmayın. Televizyonla İyi davranışlar arasında bağlantı kurmanız (sadece iyi çocuklar televizyon seyredebilir) veya onu televizyondan mahrum etmek tehdit etmeniz TV’yi onun gözünde daha cazip hale getirir.

8. Olumlu bir model olun. Çocuklar genellikle söyledikleri değil yaptıklarınızı taklit eder. Televizyonu kesinlikle sürekli açık tutayın. Bazı özel şeyler dışında, uzun uzun TV istemek için çocukların yatıp uyumasını bekleyin. Evde sessizlikten hoşlanmıyorsunuz haberler ve hava durumunu dinlemek için radyoyu ya da teyp veya kasetçalar aracılığıyla hem sizin hem de çocuğunuzun sevdiği müzikleri dinleyin.

9. Seçici olun. Çocuğunuzun seyredeceği programları seçmeniz onun ne kadar ve ne zaman televizyon seyrettiğini kontrol etmek kadar önemlidir. Bunun için önceden programları kontrol edin. Yaşına uygun programlar seçin.

10.olumsuz noktaları ortadan kaldırın. Televizyonu kötü etkileri şu şekilde azaltılabilir veya giderilebilir.
Ailenin konsantrasyonunu televizyondan uzaklaştırmak. Televizyon seyretmek yerine aile bağlarını güçlendirecek aktivitelere yönelin; yemek pişirmek, bahçe düzenlemek, yüzmek, sanatsal projeler, müzeye, parka, hayvanat bahçesine yapılan geziler. Televizyonu beraber seyrederken programlar hakkında görüş alışverişinde bulunun ya da o sırada bir yandan başka etkinliklerle meşgul olun, örneğin oyunlar oynayın.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar