• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 3441 Görüntülenme

TEOG Çalışma Programı Hazırlama

SBS sınavı yerine uygulamaya giren TEOG, geçtiğimiz eğitim öğretim döneminde ilk kez uygulandı. Neyin nasıl olacağı ve sonuçlanacağını bilmeyen öğrenci, veli ve öğretmenler iyi yada kötü bir deneyim kazanmış oldu.

Aynı sıkıntıların bu sene yaşanmaması için herkesin daha dikkatli olması, özellikle öğrencilerin kendilerine bir çalışma programı hazırlaması gerektiği uzmanlar tarafından belirtiliyor. TEOG çalışma programı hazırlamak için öğrenci-veli ve öğretmen’in birlikte çalışması ve irtibat halinde olmasında her zaman fayda vardır.

Öncelikle çocuğun hangi derslerde başarılı hangi derslerde başarısız olduğu belirlenirse hazırlanacak programın işe yaraması o kadar artacaktır.

Öğretmenin öğrenciye bu konuda rehberlik yapması oldukça önemlidir. Nasıl ders çalışması gerektiğini anlatarak öğrenciyi bu konuda bilinçlendirmesi gerekir. Gün içerisinde aynen okulda olduğu gibi bir sistem dahilinde ders çalışması çocuğu başarıya götürecektir.

40 dk ders 10 dk mola ya da 40 dk ders, 10 dk konu tekrarı, 10 dk mola gibi sistem oluşturulması gerekebilir. Bu sistem içine test çözümü, örnekli konu anlatımları da eklenebilir.

Öğrencinin zayıf olduğu derslere göre ağırlık verilmelidir. Ancak tamamen de o yönde ilerleyip sıkılmasına yol açmamak gerekir. Bu nedenle sayısal ve sözel dersler karıştırılmalıdır.

Bir konuyu bitirdiği zaman öğrenci konuyla ilgili testleri yapmalı ve hemen ardından bunları kontrol etmelidir. Yanlışının nerede olduğunu yakalamas önemlidir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar