• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1544 Görüntülenme

TEOG Sonuçları açıklandı mı 2015? Ne zaman açıklanacak?

2015 TEOG sonuçları ne zaman açıklanacak

TEOG Sınavlarının 2 Ocak 2015 tarihinde açıklanacağı duyurulmuştu. Ancak sınav sonuçları bugün açıklanmadı.

Temel Öğretimden Orta Öğretime Geçiş sistemi kapsamında yapılan 8. sınıfların 1. dönem ortak sınavlarındaki 2 soruya üç dava açılması gerekçesiyle sınav sonuçlarının daha sonra açıklanacağı bildirildi. Mahkeme kararlarının sonuçlanmasının beklediğini ifade eden Milli Eğitim Bakanlığı sınav sonuçlarının 9 Ocak 2015 tarihinden sonra açıklanmasının uygun olduğunu bildirdi.

Bakanlık yaptığı açıklamada TEOG sistemi kapsamında yapılan sınavların değerlendirme işlemlerinin 29 Aralık 2014 tarihinde tamamlandığı bildirildi. Açıklamada şunlar ifade edildi:

“Soruların hazırlanması aşamasındaki hassasiyet ve başarımızı, sınavın  değerlendirme sürecinde de göstermiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Adayların  cevap kağıtları 2 adet optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle  okutulmuştur. Her derse ait sorunun eşit ağırlığa sahip olduğu ortak sınavlarda,  öğrencilerin puanı her ders için 100 tam puan üzerinden hesaplanmıştır. Ancak  Türkçe’den 1, matematik derslerinden de 1 soru olmak üzere toplam 2 soruya üç  dava açılmıştır. Davaya ilişkin iş ve işlemler 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü  Kanununa eklenen 20/B maddesiyle düzenlenen ivedi yargılama esaslarınca  yürütülmektedir. İlgili kanun gereği davaya ilişkin mahkeme kararlarının 9 Ocak  2015 tarihi itibariyle sonuçlanması beklendiğinden, öğrencilerimizin mağdur  olmaması adına sınav sonuçlarının bu tarihten sonra açıklanması Bakanlığımızca  uygun görülmektedir.”

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar