• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 738 Görüntülenme

Toplumsal stres ve sağlığınız

Toplumsal stres ve sağlığınız

Bedenimiz tüm stres türlerine ve kaynaklarına aynı biçimde karşılık verdiğinden, bence toplumsal stres sağlığımız üzerinde çoğu kişinin düşündüğünden daha fazla etkili oluyor. (Eğer bedenlerimiz stres yanıtını gerçek tehlikeler için koruyup, ufak tefek sıkıntıları göz ardı edecek kadar akıllı olsaydı, biz daha sağlıklı olurduk. Belki bir milyon yıl sonra bu da olabilir.)

Son yıllarda toplumsal stres’le doğrudan bağlantılı olduğu düşünülen rosacea hastalığının ve yetişkinlerde akne sorununun arttığı gözlemleniyor. Bazı araştırmalar stresin akneyi kötüye götüren belirli hormonların üretimini artırdığını gösteriyor. Ayrıca yetişkin kadınlarda son derece utandırıcı bir sorun olan yüz kıllanmasının artışı da  toplumsal stres’e bağlı olabilir. Hiç istemediğiniz yerlerde kılların çıkması ve aynı zamanda var olmasını istediğiniz halde saçlarınızın dökülmesi kadar üzücü bir şey olamaz. Stres altına girince, oluşan hormonal değişiklikler ile özellikle testosteron gibi androjenlerin fazla salgılanması saçlarınızın dökülmesine yol açtığı gibi, yüzünüzde, çenenizde kılların birdenbire ortaya çıkmasına da yol açar.
İyi haber ise sudaki mucizeyi uygulayarak toplumsal stres’i etkisizleştirebilmemiz, fiziksel ve duygusal sağlığımızı düzeltebilmemizdir. Toplumsal stres, hasarlı hücre zarlarına katkıda bulunup, işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olan çok değerli suyun daha fazla sızmasına yol açar. Örneğin stresin hücre zarlarını zarar veren nöropeptitleri ortaya çıkardığını biliyoruz. Su kaybının ise sayısız etkisini şimdiye kadar öğrendiniz: hücrelerin ve bağdokuların bozulmasına neden olan kalbimizin, Akciğerlerimizin ve diğer organlarımızın en iyi düzeyde çalışmasını engeller ve cildinize bakınca bunların oluştuğunu görebilirsiniz. Kısa bir tatilin bile hastaların evre açısını nasıl yükselttiğini görüp şaşırıyoruz. Evre açısının yükselmesi hücre zarlarının sağlamlaştığını ve daha fazla su tuttuğunu gösteriyor.
Elbette stresi  yaşamamızdan uzaklaştırmak için yalnızca hoş kokulu bir banyoya girmek, tatile çıkmak ya da masaj yaptırmak yeterli değildir. Eğer bu kadar basit olsaydı, stresin neden olduğu hastalıklarla her gün karşılaşmazdık. Stresi denetim altına almanın en iyi yolu, sizi daha az etkilemesi için nasıl yöneteceğinizi öğrenmektir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar