• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 3214 Görüntülenme

Trafikte uyulması gereken kurallar

Trafik kuralları hem yayalar hem de sürücüler için geçerlidir. Örneğin araçlara yeşil ışık yanarken yayaların karşıdan karşıya geçmemesi ve araçlara kırmızı ışık yanana kadar beklemesi gerekir. Araçlara kırmızı ışık yanınca araçlar beklemeli ve yayalar rahatlıkla geçmelidir.
Günümüzde geçerli olan birçok trafik kuralı vardır. Ancak yayalar için önemli olan bazı kuralları özellikle bilmemiz gerekmektedir. Hadi bu kuralları öğrenelim.

1. Yayalar, yaya kaldırımının sağından yürümelidir.

Kara yolu kenarında yayaların yürümesi için yapılmış olan bölüme yaya kaldırımı denir. Yolun kenarında yaya kaldırımı varsa buradan yürümemiz gerekir. Çünkü kaldırımlar taşıtların gittiği yoldan ayrı ve daha yüksektir. Taşıt yolundan yürürsek taşıtlar bize çarpabilir. Bu nedenle yaya kaldırımında yürümek daha güvenlidir. Yaya kaldırımında yürürken insanlara çarpmamak için kaldırımın sağından yürümeliyiz. Herkes kaldırımın sağından yürürse karşımızdan gelenlere rahatsızlık vermemiş ayrıca yaya trafiğini de hızlandırmış oluruz. Kaldırımda yürürken önümüze bakmalıyız. Özellikle köşelerden dönerken dikkatli olmalıyız. Sağdan ve dikkatli bir şekilde yürüdüğümüzde kendimize ve başkalarına zarar vermeden istediğimiz yere gidebiliriz.

2. Yaya kaldırımı olmayan yerlerde taşıt yolunun solundan yürümeliyiz.

Bazı taşıt yollarının kenarlarında yayalar için ayrılmış yaya yolu (yaya kaldırımı) yoktur. Yaya yolu olmayan yolun her iki kenarında banket varsa gidiş yönlerine göre sol banketten yürümeliyiz. Böylece, karşıdan gelen araç sürücüleri yayaları, yayalar da karşıdan gelen araçları daha kolay görebilirler. Yaya kaldırımı ve banketin bulunmadığı yollarda şayet bisiklet yolu varsa bisiklet trafiğini engellememek koşuluyla buradan yürüyebiliriz. Taşıt yolu kenarında yaya yolu banket veya bisiklet yolundan hiçbiri yoksa mümkün olduğu kadar gidiş yönlerine göre sol kenardan yürümek koşuluyla taşıt yolundan yararlanabiliriz.

3. Karşıdan karşıya geçişlerde varsa alt ve üst geçitleri kullanmalıyız.

Karşıya geçişler için en güvenli yerler yaya alt ve üst geçitleridir. Bunlar genellikle trafiğin yolun olduğu bölgelerde olur. Yolun altından yayaların geçmesi için yapılan ve tünele benzeyenlere yaya alt geçidi denir. Yolun üzerinden geçen ve köprüye benzeyenlere de yaya üst geçidi denir. Yayalar 100 metre yakınında yaya alt veya üst geçidi varsa bunları kullanmalıdırlar. Alt veya üst geçitlerin olmadığı yerlerde ise ışıklı trafik işaret cihazlarının bulunduğu veya polisin olduğu kavşakları tercih etmelidirler. Bunlar da yoksa yayalar, yaya geçidi veya okul geçidini kullanmak zorundadırlar. Güvenli geçit yerlerinin bulunmadığı bir yerdeysek karşıya geçerken belli kurallara uymamız gerekir. Bu kurallara dikkatlice uyarsak karşıya geçişlerde bir sorun yaşamayız.

4. Duran araçların arkasından, önünden ve aralarından yola çıkmamalıyız.

Sürücüler genellikle araçlarını taşıt yolu kenarına ve kaldırımın yanına park ederler. Karşıya geçişlerde bu araçların önünden, arkasından veya arasından aniden yola çıkmak çok tehlikelidir. Çünkü bu araçlarda sürücüler olabilir ve araçlarını çalıştırıp yola girmek isteyebilirler. Örneğin iki aracın arasına park eden bir sürücü önce geriye doğru gidip aracın önünü yola çevirmek ister. Bu esnada biz aniden aracın arkasından yola girmeye çalışırsak sürücü bizi görmeyebilir ve bize çarpabilir. Ayrıca araçların arasından yola girmek isterken taşıt yolundan bize doğru gelen başka bir aracı göremeyebiliriz. Aniden yola çıkacağımız için bize doğru gelen aracın sürücüsü de bizi göremeyebilir. Böyle durumlarda istenmeyen kazalar meydana gelebilir.

5. Polisin veya ışıklı trafik işaretlerinin bulunduğu kontrollü yaya geçitlerinden geçmeliyiz.

Karşıdan karşıya geçmek istediğimizde, o an bulunduğumuz yerden hemen karşıya geçmeye çalışmamalıyız. Güvenliğimiz için en uygun yere gitmeli ve oradan geçmeliyiz. Eğer bulunduğumuz yerde alt veya üst geçit varsa buraları kullanmalıyız. Ancak alt veya üst geçitler her yerde olmayabilir. Böyle durumlarda ışıklı trafik işaretlerinin bulunduğu kontrollü yaya geçitlerinden geçmemiz gerekir. Işıklı trafik işareti cihazlarında yayalar için yeşil yanana kadar beklemeli ve yandıktan sonra geçmeliyiz. Işıklı trafik işaret cihazı olmayan bir yerdeysek ve yakında polis memurunun kontrol ettiği bir geçit varsa burayı tercih etmeliyiz. Buraya geldiğimizde ise polisin bize geç demesini beklemeli ve ondan sonra geçmeliyiz.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar