• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 738 Görüntülenme

Türkçe ve edebiyat öğretiminde özel ders etkisi

Üniversiteye girişte Türkçe ve edebiyatın önemi çok büyüktür.Bir öğrencinin bu alanlardan  yüksek net çıkarabilmesi  için test tekniğinde iyi olması gerekir.Sınavlardaki Türkçe testlerinde  yorumlama gücüne, bilgiye ve hıza ihtiyaç vardır.Bu üç unsur çok çalışılarak, bol soru çözülerek ve çok kitap okunarak  elde edilebilir.Bilgi eksikliklerini okul dışında kapatmanın bazı yolları vardır: Kendi başına çalışmak, dersaneye gitmek ya da özel ders almak gibi…

Topluca ders işlenen yerlerde dikkati dağılan, kendini derse veremeyen öğrenciler okul ve dersane sınavlarında başarısız olabilir.Bunu önlemek için özel ders almak alternatif bir çözüm olarak kabul edilebilir.

Özel ders, 6. sınıftan 12. sınıfa kadar okula takviye olarak  ya da SBS, YGS ve LYS’ye hazırlık amaçlı alınabilir.Bire bir çalışmanın ve ödev takiplerinin etkisiyle konuları tek tek öğrenen bir öğrenci zamanla öz güven kazanıp sınavlarda başarılı olabilir.
Hedeflenen üniversiteyi kazanmak ve okul sınavlarından iyi notlar almak için sağlam bir konu hakimiyeti gereklidir. Özel ders öğrenciye bu donanımı kazandırabilir.Ayrıca öğrencinin kalabalık içinde kaybolmasını engeller. Öğrenciye özgü çözümlerin, programların yapılabilmesine olanak sağlar. Onu düzenli çalışma ve doğru yönlendirmenin meyvesi olan başarıya ulaştırabilir.

Türkçe ve edebiyat, üniversiteye giriş sınavlarında en çok önemsenmesi gereken branşlardandır.YGS’de 40 ve LYS’de 56 olmak üzere toplam 96 soru Türkçe ve edebiyattan gelmektedir.Puan getirisiyle öğrencilerin istediği üniversite ve bölüme yerleşmesinde önemli rol üstlenen bu alanlarda iyi netler çıkarabilmenin yolu, iyi bir konu bilgisine sahip olmaktan geçer.

Dilbilgisi ve edebiyat gibi bilgi gerektiren sahalar başarıyı belirleyen, öğrenciyi diğerleri arasında üst sıralara çıkaran ana faktörlerdendir.Dil bilgisinde ve edebiyatta bire bir özel takiple yüz güldürücü sonuçlar alınabilmektedir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar