• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 945 Görüntülenme

Türkiyede ilk cep telefonu görüşmesi

Türkiye\’de cep telefonu görüşmesi ilk defa 23 Şubat 1994\’de gerçekleşti. Bundan 30 yıl önce Tansu Çiller ile Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel arasında yapılan bu cep telefonu konuşması yapılmadan önce  teknisyenler tarafından binlerce kez denenmiştir.

1983 yılında hayatımıza giren cihazlar başlangıçta ağırlığı nedeniyle taşımaya üşenmiştik çoğunlukla..Kontörlü  hatların çıkması ankesörlü diye dalga geçtiğimiz cep telefonları hayatımıza giren ilk cep telefonları olmuştur. Motorola\’nın, daha sonra cep telefonu olarak tanınacak olan hücresel taşınabilir telsiz telefon için, Amerika Federal İletişim Komisyonundan onay alması ve onaylı “ilk” ünite olan DynaTAC 8000X telefonu için tüketicilerden sipariş kabul etmeye başlamasının üzerinden 30 yıl geçti. Motorola\’nın, cep telefonunun evrimi hikayesine yer verdiği çalışmasında, 1984 yılında, bir yıl önce sipariş alınmaya başlanan 794 gr. ağırlığındaki Motorola DynaTAC telefonun sevkıyatına başlanmıştır. Tüm ağırlığına rağmen fotoğraf çekmek bir tarafa doğru düzgün bir ekranı bile bulunmuyordu.

Aynı firmanın 1989 yılında satışa sunduğu mikrofonlu kapağa sahip kişisel cep telefonu “MicroTAC” 350 gr ağırlığındaydı ve perakende fiyatı ise 2 bin 495 ile 3 bin 495 dolar arasında değişiyordu.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar