• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1059 Görüntülenme

Üniversitelerde e-kayıt dönemi başlıyor

Devlet üniversitelerine yerleşen öğrenciler 2015-2016 eğitim öğretim yılında internet üzerinden kayıt yaptırabilecekler.

2014-2015 eğitim döneminde 32 devlet üniversitesini kapsayan e kayıt uygulaması yakında tüm yükseköğretim kurumlarında uygulanmaya başlanacak.

E-kayıt yaptırmak isteyenler “https://www.turkiye.gov.tr” adresinde yer alan “e-hizmetler” bölümü altındaki “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” başlığıyla  “üniversite e-kayıt” seçeneğini tıklayarak, işlemini gerçekleştirebilecek.

E-kayıt yaptırabilmek için ÖSYM’nin yerleştirme sonuçlarının açıklaması gerekiyor. E-kayıt, öğrencilerin isteğine bağlı olacak. Uygulamayla, devlete ait yükseköğretim kurumlarına yerleşen öğrenciler “e-devlet” kapısı üzerinden elektronik kayıtlarını gerçekleştirebilecekleri gibi üniversitelerine giderek şahsen de kaydolabilecek. Elektronik sistemi tercih eden öğrencilerin, üniversitelere giderek tekrar kayıt yaptırmasına gerek olmayacak.

Vakıf üniversiteleri için geçerli olmayacak çünkü vakıf üniversitelerinde kesin kayıt işlemi eğitim ücretinin ödenmesinden sonra gerçekleşiyor ayrıca farklı üniversitelerin kayıt için farklı gereksinimleri bulunuyor. Bu nedenle sadece devlet üniversitesini kazanan üniversite öğrencileri e kayıt uygulamasından yararlanabilecek.

 

 

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar