• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1292 Görüntülenme

Üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları

Ağız, burun, boğaz ve bademcik hastalıkları üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Nezle, grip, faranjit, sinüzit, larenjit gibi iltihaplanmaların hepsi bu gruba girer. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına % 90 oranında virüsler (viral enfeksiyon), % 10 oranında bakteriler (bakteriyel enfeksiyon) neden olur. Çocuklarda bakteri enfeksiyonları yetişkinlere göre daha fazladır. Viral enfeksiyonlarda burun akıntısı, ateş, öksürük, hapşırma, geniz akıntısı, boğazda yanma ve ağrı, eklem ağrıları, halsizlik görülür. Bu hastalıkların tedavisinde bol sıvı alınması, yeterli, dengeli beslenme, istirahat ve burun açıcı ilaçlar kullanılması önerilir. Bademcik iltihaplarında etken genellikle bakterilerdir. Doktor tavsiyesi olmadan antibiyotik kullanılmamalıdır.

Solunum yolu enfeksiyonları akut ya da kronik olabilir. Aniden ortaya çıkan ve kısa süreli enfeksiyonlar akut olarak adlandırılır. Akut solunum yolu enfeksiyonları; sadece öksürük şikayeti varsa hafif, öksürüğe hızlı solunum eşlik ediyorsa orta, öksürükle birlikte hızlı solunum ve göğüs çekilmesi varsa ağır dereceli olarak adlandırılır. Ağır dereceli akut solunum yolu enfeksiyonlarında vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak gereklidir. Akut solunum yolu hastalıkları tedavi edilemez ve uzun sürerse daha önce değindiğimiz kronik akciğer hastalıklarına zemin hazırlar.

Bronşların iltihaplanması ( bronşit) ve akciğerlerin iltihaplanması ( zatürre) alt solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Bronşitte bakteri veya virüsler akciğere giden solunum yollarının iltihaplanmasına neden olur. Bunun yanında vücut direncinin düşmesi, toz, sigara dumanı ve hava kirliliği gibi etmenler bronşite zemin hazırlar. Önce öksürük, halsizlik ve ateş görülür. Daha sonra balgam oluşur. Aniden ortaya çıkan ve kısa süreli bronşit, akut bronşit adını alır.

Halk arasında ince hastalık olarak bilinen verem (tüberküloz), bakteriyel ve bulaşıcı bir alt solunum yolu hastalığıdır. Aslında akciğerlere yerleşen verem etkeni bakteriler, kan ve lenf yoluyla tüm vücuda yayılabilir. Hastalık, solunum yoluyla insandan insana kolayca bulaşabilir. Bu nedenle verem hastası kişinin aile bireyleri ya da iş arkadaşları gibi onunla aynı ortamı paylaşan kişilerin de sağlık taramasına alınması gerekir. Veremde, birkaç haftada giderek kötüleşen öksürük, kilo kaybı, ateş, gece terlemesi, halsizlik, yorgunluk ve öksürükle birlikte kan gelmesi yaygın belirtilerdir. Daha önce değindiğimiz BCG aşısının çocukluk döneminde yaptırılması, vereme karşı koruyucudur. Günümüzde verem tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ancak tedavi uzun sürelidir ve en çok ilaçla yapılır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar