• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 670 Görüntülenme

Uyku Apnesi Nedir? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Uyku Apnesi Nedir? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Uyku Apnesi Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Apne, uykuda nefesin durmasıdır. Uykuda nefesin en az 10 saniye kesilmesi ve saatte 5 veya daha fazla apne görülmesine “Uyku Apnesi Hastalığı” denir. Ve bu da kalp atışlarında düzensizlik, yüksek tansiyon ve hatta kalp krizi, felç, uykuda ani ölüm, uykuda aşırı terlemeler, trafik kaza riskinin artması ve depresyon gibi çok çeşitli hastalıklara davetiye çıkarabilir

Uyku Apnesi Nedir?
Uyku Apnesi’nde tanı için, ayrıntılı bir fizik muayeneden sonra, yapılacak “uyku testi” çok faydalıdır. Bir gece bir uyku merkezinde kalınarak yapılan bu test, tedavide nasıl bir yol izleyeceğimize dair önemli ipuçları verebilir.

Uyku Apnesi Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Muayene ve uyku testi sonuçlarına bakılarak değişen tedavi protokolleriyle günümüzde uyku apnesinin tedavisi kesin olarak mümkün olmaktadır. Bazen sadece kilo vermek yetebiliyor. Cerrahi müdahaleler apnenin tedavisinde önemli yer tutmaktadır. Ayrıca uykuda kullanılacak pozitif hava basıncı sağlayan aletler de tedavi alternatiflerinden birisidir. Uyku Apnesi, herkesin tebessümle anlattığı horlama alışkanlığının ötesinde bir hastalıktır ve aslında düzenli horlama alışkanlığı olan herkesin kontrol ettirmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bu kontrol için ise ilk yapılması gereken bir Kulak-Burun-Boğaz Hekimiyle görüşmektir.

Uyku Apnesi Nedir? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Uyku apnesi durumunda ağır spor ve aşırı yorgunluktan sakınmalı. Uykuda sırt üstü yatmak yerine yana yatmak tercih edilmelidir. Bu önlemler basit horlamada da işe yarayabilir. Horlamada ilaçla tedavi seçenekleri çok kısıtlıdır. Tedavi genelde (özellikle  uykuda nefes durması – apne varsa) cerrahi ya da yardımcı cihazlar kullanılarak yapılır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar